Studentet.info
Lajme : UP SJELLĖ NĖ KOSOVĖ STUDENTĖ NGA I TĖRĖ GLOBI
Kyqur 11-07-2005 8:35:10 (1679 Lexime)

Filloi edicioni i pestė i Universitetit Veror tė Prishtinės

PRISHTINĖ, 11 KORRIK- Universitetit Veror i Prishtinės ka filluar sot organizimin e mėsimit pėr edicionin e pestė tė tij. Pėr kėtė verė ky universitet ka paraparė tė absorboi 400 studentė nga tė cilėt 300 kosovarė, 75 studentė nga vendėt e rajonit dhe 25 nga shtetet tjera botėrore. Ky ėshtė universiteti veror mė i madh qė mbahet nė Evropė e qė nė kėtė edicion do tė organizohen edhe forume pėr tė nxitur diskutime ndėrmjet fakulteteve tė ndryshme, temat e tė cilave kanė lidhje tė drejtpėrdrejtė me shoqėrinė kosovare. Nė pėrmbyllje tė kėtij edicioni, studentėt tė cilėt e kanĖ ndjekur kursin tre javor do tė pajisen me kreditė e akumuluara dhe me njė ēertifikatė.


Koha kur kanė aplikuar konkuruesit ishte nga 18 prilli e deri mė 18 maj, ku interesim kishin shprehur gjithsej 2257 studentė, nga tė cilėt 1267 kishin qenė vendor dhe vetėm 300 e kanė mundėsinė pėr t’i ndjekur studimet nė UVP, ndėrsa nga 990 konkuruesit e huaj 75 studentė tė rajonit kanė fituar tė drejtėn e studimin nė UVP pėr kėtė edicion dhe 25 studentė nga vendet tjera tė botės.
Synimet e UVP-sė janė transferimi i dijes dhe i aftėsisė nė mbėshtetje tė tė arriturave tė fundit akademike, paraqitja e metodave ndėrvepruese tė mėsimdhėnies dhe kalimi i kohės sė bashku dhe nė mėnyrė tė kėndshme. Organizimi i kėtij universiteti ėshtė e vetjma mėnyrė pėr prurjen e eksperiencave tė reja kėtu nė Kosovė, si pėr profesorė po ashtu edhe pėr studentė. Bashkimi i akademikėve dhe i studentėve nga vende tė ndryshme tė botės do tė ndihmoi nė vėnjėn dhe kalitjen e kontakteve personale si dhe do tė stimuloi bashkėpunimin akademik pėrtej kufijėve.
100 studentėt e huaj nga rajoni, SHBA-tė, Kina, Japonia etj. tanimė kanė arritur nė Prishtinė dhe ata janė vendosur nė Konvikt tė Universiteti tė Prishtinės dhe tė cilėėve tė gjitha shpenzimet do tu hiqen nga Universiteti. Ata nė fund tė kėtij edicioni tė UVP-sė do tė marrin kreditė dhe njė ēertifikatė pasi t’i pėrmbushin tė gjitha detyrat e tyre.

Nga: Besnik KRASNIQI
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio