Studentet.info
Lajme : Diplomuan 58 studentė
Kyqur 23-07-2005 9:38:21 (1414 Lexime)

58 studentė diplomuan nė Akademinė Diplomatike Shqiptare

Prishtinė, 23 KORRIK- Sot, nė Prishtinė nė mėnyrė ceremoniale iu ndanė diplomat 58 studentėve kosovarė, tė diplomuar nė Akademinė Diplomatike Shqiptare nė Tiranė. Kryeministri i Kosovės, Bajram Kosumi tha se Kosova, deri tashti, nuk pati diplomaci tė mėvetshme dhe tė vėrtetė, e as kuadro tė shkolluar, ndėrsa, tash e tutje nevojat e Kosovės pėr diplomatė do tė jenė shumė tė mėdha.


Janė 58 kosovarė qė diplomuan nė Akademinė Diplomatike Shqiptare nė Tiranė. Ceremonia e ndarjes sė diplomave ėshtė bėrė sot, nė Hotelin Grand “Prishtina”. Nė kėtė ceremoni mori kryeministri i Kosovės, Bajram Kosumi. Ai uroi tė diplomuarit me kėto fjalė:“Kosova nuk ka pasur asnjėherė mundėsi qė tė krijojė diplomaci tė vetėn, tė vėrtetė dhe tė shkollojė diplomatė tė vetė. Ndėrsa tash, dhe nė njė, apo dy vitet e ardhshme, nevojat e Kosovės pėr diplomatė vendorė, do tė jenė shumė tė mėdha. Qeveria e Kosovės ka participuar nė kėtė ēėshtje dhe ka ndihmuar, e pėrkrahur shkollimin e diplomatėve tė parė kosovarė”.Brezin e parė tė tė diplomuarve tė diplomacisė e pėrshėndeti dhe pėrgėzoi edhe Rektori i Universitetit tė Prishtinės, Arsim Bajrami, duke u shprehur se:“Kontributi i kėtyre diplomatėve vjen mu ne kohėn e duhur, mu nė kohėn kur Kosova po hyn nė njė fazė tė finalizimit tė statusit tė saj final, kur Kosova ka nevojė pėr politikė aktive ndėrkombėtare dhe pikėrisht kjo gjeneratė dhe ju, do tė merrni nė supe procesin e profesionalizimit tė politikės sė jashtme nė Kosovė dhe, do tė thosha, procesin pėrfundimtar tė argumentimit ligjor ndėrkombėtar dhe diplomatik tė pavarėsisė sė Kosovės dhe kyējes sė plotė nė proceset dhe aktivitetet ndėrkombėtare”.Diplomatėt e parė Kosovarė i pėrgėzoi edhe ambasadori Lisen Bashkurti, drejtues i Akademisė Diplomatike nė Shqipėri dhe autor i shumė publikimeve nga fusha e diplomacisė. (RTK)
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio