Studentet.info
Lajme : TĖ GJITHĖ PĖR THEMELIMIN E UNIVERSITETIT TEKNIK TĖ PRISHTINĖS
Kyqur 25-07-2005 3:09:04 (4089 Lexime)


A do tė mvetėsohet Fakulteti Teknik i UP-sė?

PRISHTINĖ, 25 KORRIK- Ka filluar iniciativa e njė grupi tė profesorėve tė Fakultetit Teknik tė Universitetit tė Prishtinės pėr mvetėsimin e kėtij fakulteti, duke e shėndėrruar atė nė universitet. Tashmė ky grup profesorėsh ka dorėzuar nė MASHT dhe nė Kuvendin e Kosovės elaboratin pėr shkėputjen e fakultetit tė tyre nga UP dhe pėr tė themeluar mė pas Universitetin Teknik tė Prishtinės. Me kėtė rast ėshtė anashkaluar Rektorati i universitetit, nga ky grup profesorėsh, duke mos ia bėrė fare me dije rektorit Bajrami iniciativėn nė fjalė. Kjo e ka irituar me sa duket rektorin por megjithkėtė njė ide tė tillė rektori Bajrami e kishte dhėnė nė momentin kur ishte kandiduar pėr postin qė ka sot ai. sinjale pėr pavarėsimin e kėtij fakulteti ka dhėnė edhe MASHT-i.


Rektori i Universitetit tė Prishtinės, Arsim Bajrami, kėtė iniciativė tė profesorėve tė Fakultetit Teknin nuke ka kundėrshtuar por ėshtė shprehur se kemi tė bėjmė me plagjiaturė meqė idenė pėr pavarėsimin e kėtij fakulteti e kishtė dhėnė ai nė rastin e konkurimit tė tij pėr rektor universiteti. Iritimi i rektorit ndaj kėti grupi profesorėsh ėshtė se kėta tė fundit fare nuk kanė trokitur nė derėn e rektoratit pėr t’ia publikuar rektorit kėtė projekt. “Ideja e grupit tė profesorėve tė Fakultetit Teknik ėshtė adresuar gabimisht. Kėta e kanė pasur derėn hapur pėr tė ardhė nė UP si dhe e kanė ditur qėndrimin tim se unė e pėrkrahu atė projekt”, ka thėnė rektori Bajrami. Ai ka bėrė tė ditur, gjithasht, se ėshtė duke punuar nė njė strategji pėr riorganizim tė UP-sė, strategji kjo qė parashehė themelimin e tė paktėn katėr universiteteve: atė tė Mjekėsisė, Teknik, tė Shkencave Shoqėrore dhe Universitetin e Arteve.
Lidhur me akuzėn e rektorit pėr vjedhje ideshė, dekani i Fakultetit tė Inxhinierisė Elektrike, Luan Ahma, e ka arsyetuar idenė duke thėnė se ajo ėshtė burimore qė ėshtė shpalosur nga profesorėt e Fakultetit Teknik. Me gjithkėtė ai ėshtė i vetėdijshėm se rektori Bajrami nė kohėn e konkurimit pėr rektor kishte dhėnė njė ide tė tillė. “Rektori Bajrami ka folur nė prezentimin e tij mirėpo ideja jonė ėshtė e mėhershme, qė nga koha e ish-rektorit dhe unė nuk di qė kjo ide ėshtė plagjiat”, ka thėnė dekani Ahma. Iniciativėn pėr mvetėsimin e Fakultetit Teknik, dekani Ahma e ka arsyetuar me numrin e madh tė studentėve qė studiojnė nė kėtė fakultet dhe me vėshtirėsitė qė krijohen pėr ta menaxhuar atė, nė mėnyrė tė duhur. “Fakulteti Teknik ka 4500 studentė dhe sipas ligjit aktual i plotėson kushtet qė tė jetė universitet nė vete”, ėshtė shprehur dekani Luan Ahma.
Edhe nė Ministrinė e Arsimit nuk shohin ndonjė arsye qė ky fakultet tė mos mvetėsohet, por shkaqet qė kan quar nė kėtė iniciativė tė profesorėve zyrtarėt e ministrisė e shohin si pakėnaqėsi tė profesorėve me gjendjen aktuale nė UP, pėrkatėsish me vėnien nė kry tė rektorit aktual Arsim Bajrami. Zv-ministri i ASHT-sė, Fevzi Berisha ka thėnė se “Kjo iniciativė ėshtė ndėrmarrė me njė qėllim tė caktuar, pėr shkak tė mbetjes nė skenė tė njerėzve tė instaluar nė Universitetin e Prishtinės, pėrkatėsisht nė rektorat”. Zv-ministri Berisha ka pohuar t’i ketė arritur kėsaj ministrie njė shkresė nga njė grup profesorėsh tė kėtij fakulteti dhe ka thėnė se Kuvendi ligjėrisht mund ta bėjė njė gjė tė tilė, duke aluduar nė themelimin e Universitetit Teknik tė Prishtinės. Ai sė fundmi ka thėnė se MASHT-i ėshtė e interesuar qė ta bėjė njė riorganizim tė UP-sė.
Ndryshe, Universiteti i Prishtinės tani pėr tani ėshtė i vetmi universitet publik nė Kosovė i cili posedon mėse 30 000 studentė tė shpėrndarė nė 14 fakultete dhe nė tre shkolla tė larta. Kjo iniciativė e profesorėve ka ardhur nė njė moment kur Universitetin e Prishtinės e gjenė me rektor tė kontestuar nga MASHT-i, dhe nė njė moment kur po bėhen iniciativa shterpe pėr ta zgjdhur kontestin qė ekziston nė mes tė MASHT-it dhe UP-sė.

Nga: Besnik KRASNIQI
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio