Studentet.info
Njoftime : UNIONI I PAVARUR I STUDENTĖVE TĖ UNIVERSITETIT TĖ PRISH
Kyqur 27-07-2005 3:14:09 (1524 Lexime)

KOMUNIKATĖ


Pas takimit qė UPS-UP ka pasur me kryeministrin e Kosovės z. Bajram Kosumi, ėshtė njoftuar se Qeveria e Kosovės ka marrė njė “vendim” lidhur me kontestin midis Universitetit tė Prishtinės dhe MASHT-it.

Ky vendim ėshtė i papranueshėm pėr UPS-UP-nė, studentėt dhe profesorėt e UP-sė, pasiqė ky ‘ vendim “ ėshtė i njėanshėm, dhe nė kundėrshtin me statutin e UP-sė, nė kundėrshtim me ligjin mbi arsimin e lartė tė Kosovės, pėr veq qė ėshtė nė kundėrshtim tė plotė mė ligjin, ai cenon rėndė autonominė e Universitetit tė Prishtinės, dhe ē’ėshtė mė e keqja ky vendim ėshtė vendim politik qė dėmton rėndė interesat e studentėve tė UP-sė, pos tjerash ky vendim len jashtė UP-sė edhe 3000 maturant tė cilėt kanė shpresuar tė jenė pjesė e UP-sė nė bazė tė vendimit tė Senatit tė UP-sė pėr rritjen numrin tė studentėve nė UP.

UPS-UP, njofton opinionin publik se me datėn 28.07.2005 (e enjėte) nė ora 12.00 organizon protestė paralajmėruese pėr t’iu thėnė stop intervenimeve politike, antiligjore tė stilit komunist tė viteteve 90-ta, tė ushtruara nga regjimi serb.

Me kėtė rast UPS-UP, u bėnė thirrje tė gjithė studentėve dhe opinionit tė gjėrė publik qė tė bashkohen nė protestėn tonė paqėsore dhe tė drejtė nė mbrojtje tė Universitetit tė Prishtinės, si hap i parė drejt hapave tjerė mė radikal.

Ky “vendim” pėr UPS-UP-nė ėshtė vetėm fillimi i problemeve nė UP, dhe nė ekzekutivin kosovar.


Prishtinė
26.07.2005


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull


Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio