Studentet.info
Lajme : QEVERIA: ĖSHTĖ SHKARKUAR VETĖM REKTORI
Kyqur 28-07-2005 7:12:41 (1593 Lexime)

Ministri Veliu (s)bėnė gafė, i rrėshqasin fjalėt ‘rektori Arsim Bajrami’

PRISHTINĖ, 27 KORRIK- Qeveritarėt kosovar nuk i ka kėnaqur qė postin e rektorit ta ushtroi Arsim Bajrami dhe sot ata kanė njoftuar se vetėm ai ėshtė shkarkuar ndėrsa Senati i kėtij universiteti nuk ėshtė shpėrndarė. Po ashtu, edhe dekanėt mund tė flejnė tė qetė meqė mund ti gėzojnė postet qė kanė. Miratimi i Udhėzimit Administrativ ka tė bėjė vetėm me rektorin ka bėrė tė ditur sot zėdhėnėsi i qeverisė. Ndėrsa nė ditėn e djeshme ministri Veliu ka bėrė njė gafo kur ka konfirmuar shkarkimin e rektorit Bajrami. Deri dje ai gjithnjė ka mohuar se Arsim Bajrami ėshtė rektor i universitetit dhe atė e ka konsideruar vetėm si mėsimdhėnės universiteti, ndėrsa para opinionit tė gjerė dje ai nė mesin e njė fjalie ka thėnė “…rektori Arsim Bajrami…” qka len tė kuptosh se deri dje ėshtė konsideruar si rektor ndėrsa nė anėn tjetėr kontestohej nga ministria tė cilėn e udhėheqė Agim Veliu.


Sot ėshtė bėrė e ditur se vetėm shkarkimin e rektorit Arsim Bajrami, e ka si pasojė miratimi i Udhėzimit Administrativ i MASHT-it, pėr rivendosjen e qeverisjes sė ligjshme nė Universitetin e Prishtinės. “Kjo ka tė bėjė vetėm me Rektoratin, rektorin, kėshtu qė pothuaj tė gjithė ata qė e ndjejnė veten se i plotėsojnė kushtet mund tė aplikojnė” tha zėdhėnėsi i qeverisė, Daut Dauti, pas takimit tė sotėm tė kabinetiqeveritar. Ai bėri tė ditur se vendimi ėshtė marrė pas konsultimeve me tė gjithė faktorėt relevantė ndėrkombėtarė dhe vendorė. Nė kėtė mbledhje tė qeverisė ėshtė obliguar ministria e Arsimit qė ta zbatojė vendimin pėr shkarkim tė rektorit tė Universitetit tė Prishtinės, dhe brenda afatit prej tri javėsh tė formojė grupin e ekspertėve pėr monitorimin e procesit. Zėdhėnėsi i qeverisė Dauti, sqaroi se vendimi ka tė bėjė vetėm me rektorin, dhe se kėtė detyrė pėrkohėsisht do ta ushtrojė njė ekip prej tre vetash. Ai tha se vendimi ėshtė marrė pas konsultimeve me tė gjithė faktorėt relevantė, dhe se qeveria pret qė tė respektohet nga Senati dhe organet tjera tė Universitetit. “Ėshtė konsultuar UNMIK-u, OSBE-ja, tė gjithė faktorėt tjerė qė kanė tė bėjnė me Universitetin dhe me sistemin e arsimimit nė Kosovė, dhe ėshtė nxjerrė kjo Urdhėresė Administrative e cila duhet tė zbatohet”.

Nga: Besnik KRASNIQI
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio