Studentet.info
Lajme : DOKUMENTET QEVERITARE PĖR SHKARKIM TĖ REKTORIT TĖ UP-SĖ
Kyqur 28-07-2005 7:14:49 (1592 Lexime)


Udhėzimi Administrativ dhe Vendimi pėr shkarkimin e Arsim Bajramit

PRISHTINĖ, 27 KORRIK- Revista virtuale studentet.info, me punėn e saj vullnetare mundohet qė t’i ofroi lexuesit, nė theks tė veqantė studentit, informacionin e pavarur, tė shpejtė dhe njėkohėsisht ekskluziv. Kėsaj radhe ka pėrgatitur njė specialitet duke servuar para jushė Vendimin e Qeverisė sė Kosovės me tė cilin miratohet Udhėzimi Administrativ i Ministrisė sė Arsimit, Shkencės e Teknologjisė pėr rivendosjen e qeverisjes sė ligjshme nė Universitetin e Prishtinės. Prandaj ne ju ftojmė qė tė njiheni me tė dyja kėto shkresa, pėrkatėsisht me tekstin origjinal tė tyre, tė cilat kanė quar nė shkarkimin e rektorit Arsim Bajrami.


Vendimi i Qeverisė pėr miratimin e Udhėzimit Administrativ tė MASHT-it
Nė mbėshtetje tė nenit 9.3.16 tė Rregullores sė UNMIK ut mbi Kornizėn Kushtetuese pėr Vetėqeverisje tė Pėrkohshme nė Kosovė dhe tė nenit 1 tė Rregullores sė UNMIK ut nr.2001/19 mbi Degėn e Ekzekutivit tė Institucioneve tė Vetėqeverisjes nė Kosovė si dhe tė nenit 4, pika 3 tė Rregullores sė Punės tė Qeverisė sė Kosovės, nė mbledhjen e mbajtur mė 26 korrik 2005, mori kėtė vendim:
1. Miratohet Udhėzimi Administrativ nr.37/2005 i Ministrisė sė Arsimit Shkencės dhe Teknologjisė pėr Rivendosjen e qeverisjes sė ligjshme nė Universitetin e Prishtinės.
2. Obligohet Ministria e Arsimit Shkencės dhe Teknologjisė tė fillojė menjėherė zbatimin e kėtij Udhėzimi Administrativ.
3. Vendimi hyn nė fuqi ditėn e nėnshkrimit.

Vendimi ėshtė nėnshkruar mė 26 korrik 2OO5, nga kryeministri i Kosovės Bajram Kosumi.

Udhėzimi Administrativ pėr rivendosjen e qeverisjes sė ligjshme nė UP
Pėr rivendosjen e qeverisjes sė ligjshme nė Universitetin e Prishtinės, Ministri i Arsimit, Shkencės dhe Teknologjisė, nė pėrputhje me autorizimet qė i janė dhėnė nga Qeveria e Kosovės pėr tė krijuar njė gjendje tė rregullt ligjore nė Universitetin e Prishtinės, nė mbledhjen e datės 26 korrik 2OO5, nėpėrmjet njė Udhėzimi Administrativ vendos si mė poshtė:
Procesi i implementimit tė Statutit tė Universitetit tė Prishtinės kthehet prapa nė datėn 1 dhjetor 2004; Zgjedhjet e kryera pas kėsaj date nė UP shpallen tė pavlefshme; Kėshilli Drejtues i Universitetit (mė tutje nė kėtė dokument "Kėshilli") do tė plotėsohet me katėr anėtarė tė emėruar nga MASHT brenda tri ditėsh nga data e hyrjes nė fuqi tė kėtij udhėzimi; Kėshilli do tė konstituohet pa vonesė, do tė zgjedh kryetarin dhe zėvendėsin e kryetarit, si dhe do tė miratojė rregulloren e punės nė pajtim me dispozitat e Statutit.
Mbledhjen konstitutive tė Kėshillit e thėrret Sekretari i Pėrgjithshėm i UP sė.
Kompetencat administrative tė Rektorit, do t'i barten pėrkohėsisht, deri nė zgjedhjen e rektorit tė ri, njė ekipi tė pėrbėrė prej tre zyrtarėve tė lartė tė Universitetit tė Prishtinės: kryetarit tė Kėshillit Drejtues, Zėvendėsit tė Kryetarit tė Kėshillit Drejtues dhe Sekretarit tė pėrgjithshėm tė UP sė.
Zyrtari mė i lartė i Universitetit, deri nė zgjedhjen e rektorit tė ri, do tė jetė Kryetari i Kėshillit; Zėvendėskryetari i Kėshillit dhe Sekretari i pėrgjithshėm do tė jenė zėvendės tė Zyrtarit tė Lartė tė Universitetit.
Zyrtari mė i Lartė i Universitetit dhe zėvendėsit e tij do tė vendosin me vendime unanime; Nė tė gjitha rastet kur ka konflikt tė kompetencave ndėrmjet obligimeve tė "zyrtarėve tė lartė ngarkuar" dhe obligimeve tė Kėshillit, do tė mbizotėrojė qėndrimi i Sekretarit tė pėrgjithshėm.
"Zyrtarėt e lartė tė ngarkuar" nuk do tė involvohen nė masa tė natyrės strategjike tė lidhura me funksionin e Rektorit, pėrkitazi me funksionimin e Universitetit nė tėrėsi apo tė ndonjė njėsie tė caktuar akademike. MASHT nė afat prej tri javėsh do tė formojė njė grup ekspertėsh me pjesmarrje ndėrkombėtare, i cili do tė monitorojė dhe do tė kėshillojė "zyrtarėt e lartė tė ngarkuar" nė udhėheqjen e procesit tė paraqitur nė kėtė document.
Ky grup do tė zgjedh njė kryesues nga anėtarėt e vet. Raporte tė rregullta pėr procesin e implementimit do t'i dorėzohen Qeverisės sė Kosovės, MASHT it, PSSP sė, AEU sė, Kėshillit tė Evropės dhe grupit tė donatorėve.
Grupi i ekspertėve do tė pėrbėhet prej: njė ekspert i emėruar nga MASHT; njė ekspert i emėruar nga Kėshilli i Universitetit dhe njė ekspert i emėruar nga AUE; Njė ekspert i emėruar nga njė OJQ vendore arsimore; njė ekspert i emėruar nga OSBE.
Sekretari i pėrgjithshėm do tė shėrbejė si lidhje e kėtij grupi nga "zyrtarėt e lartė tė ngarkuar". Rėndėsi e veēantė do t'i kushtohet rekomandimeve tė grupit ndėrkombėtar tė ekspertėve lidhur me ri zgjedhjet. Tė gjitha vendimet paraprake tė Kėshillit prej pesė anėtarėve do tė shqyrtohen dhe konfirmohen sėrish nga Kėshilli i Universitetit. Senati do tė zgjedhė njė Kryesues tė Pėrkohshėm nė pėrputhje me Statutin, i cili do tė kryesojė punėn e Senatit deri nė zgjedhjen e Rektorit tė ri. Tė gjitha vendimet e Senatit dhe tė Kėshillave tė Fakulteteve, tė cilat janė miratuar para datės 1 dhjetor 2004, mbesin nė fuqi si tė vlefshme. Tė gjitha vendimet unanime tė Senatit dhe tė kėshillave tė fakulteteve, tė cilėt janė miratuar pas datės 1 dhjetor 2004, mbesin nė fuqi si tė vlefshme. Tė gjitha vendimet e kontestuara tė Senatit dhe tė kėshillave tė fakulteteve pas datės 1 dhjetor 2004, duhet tė hyjnė nė procedurė tė shqyrtimit dhe miratimit tė sėrishėm. Rizgjedhjet do tė organizohen nga "zyrtarėt e lartė tė ngarkuar" dhe do tė zhvillohen nė tė gjitha rastet kur ėshtė vėrtetuar mospėrputhja me kornizėn ligjore nė fuqi, pa vonesė dhe menjėherė pas kthimit tė studentėve, do tė monitorohen dhe do tė pėrfundohen nė afat prej 12 javėsh nė pėrputhje me procesin e mėtejmė tė implementimit tė Statutit tė UP sė. Posti i Rektorit do tė shpallet nga ana e "zyrtarėve tė lartė tė ngarkuar" nė bashkėrenditje me Senatin dhe duke u bazuar nė tekstin e parė tė shpallur nė mediat e shkruara; kėrkesat e mėparme do tė mbesin tė vlefshme dhe do t'i shtohen listės sė kėrkesave tė reja pėr postin e rektorit. Kėshilli do tė ndėrmarrė tė gjitha masat e domosdoshme pėr tė zhvilluar zgjedhje tė pėrgjithshme studentore nė pajtim me dispozitat e Statutit dhe nė afat prej tre muajsh nga data e hyrjes nė fuqi tė kėtij udhėzimi. Rezultatet e kėtyre zgjedhjeve studentore do tė implementohen nė procedurėn e rizgjedhjeve tė dekretuara nga "zyrtarėt e lartė tė ngarkuar".
Rektori dhe prorektorėt do tė zgjedhen nga Kėshilli nė pajtim me procedurat e pėrshkruara nė Statut. Mandati i "zyrtarėve tė lartė tė ngarkuar" do tė pėrfundojė ditėn e zgjedhjes sė Rektorit tė ri. I tėrė procesi i parparė me kėtė rregullore duhet tė pėrfundojė brenda njė periudhe jo mė tė gjatė se gjashtė muaj prej datės sė hyrjes nė fuqi tė kėtij udhėzimi. Nė rast se disa procedura mbesin tė papėrfunduara pas kėsaj date, MASHT do tė nxjerr njė udhėzim tjetėr administrativ, i cili do tė parashoh masat e duhura pėr pėrfundimin e procesit.
Ky udhėzim hyn nė fuqi nė momentin e nėnshkrimit nga Ministri.

Ky Udhėzim Administrativ ėshtė nėnshkruar mė datė 26 korrik 2005, nga ministri i Arsimit, Shkencės dhe Teknologjisė, Agim Veliu,.


Nga: Besnik KRASNIQI
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio