Studentet.info
Lajme : JO TĖ GJITHĖ STUDENTĖT PĖRKRAHIN REKTORIN BAJRAMI
Kyqur 28-07-2005 8:58:51 (1339 Lexime)

ORSUP pėrkrah vendimin e qeverisė pėr shkarkimin e rektorit

PRISHTINĖ, 28 KORRIK- Jo tė gjithė studentėt mendojnė qė Arsim Bajrami duhet tė ushtroi detyrėn e rektorit tė UP-sė, pas vendimit tė Qeverisė pėr shkarkimin e tij nga ky post. E njė ideje tė tillė ėshtė edhe Organizata e Re Studentore e UP-sė. Me anė tė njė komunikate, qė ka ardhur sot nė redaksinė e studentet.info, kryesia e ORSUP-sė perkrahė vendimin e Qeverisė sė Kosovės pėr sharkimin nga postet udhėheqėse e tė gjitha institucioneve vendimarrėse tė rektoratit tė UP-sė.


Me anė tė kėsaj komunikate ORSUP-ja ftonė tė gjithė studentėt e UP-sė qė tė perkrahin unanimisht vendimin e Qeverisė i cili, siq thuhet nė komunikatė, hapė rrugė inkuadrimit tė UP-sė nė Deklaraten e Bolonjės dhe nė Bashkėsinė e Universiteteve Evropiane. Gjithashtu ORS-UP “kėrkon nga studentėt e UP-sė qė tė mos bien pre e grupacioneve dhe individėve tė cilėt kanė krijuar kriza nė sistemin e arsimit tė lart”. Kjo komunikatė e ORS-sė pėrfundon duke i dhėnė pėrkrahje tė gjitha vendimeve qė janė konform ligjit mbi arsimin e lartė.

Nga: Besnik KRASNIQI
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio