Studentet.info
Lajme : PASI QEVERIA SHKARKOI NGA DETYRA REKTORIN ARSIM BAJRAMI
Kyqur 29-07-2005 5:42:00 (1954 Lexime)


MASHT-i konstituon Kėshillin Drejtues tė Universitetit tė Prishtinės

PRISHTINĖ, 29 KORRIK- Kėshilli Drejtues i UP-sė, qė do ta drejtojė universitetin, pas vendimit tė Qeverisė pėr shkarkim nga detyra tė rektorit Arsim Bajrami ku kryetar i Kėshillit ėshtė zgjedhur Jahi Hoxha, i cili edhe deri mė tash ka udhėhequr kėtė kėshill, nėnkryetar ėshtė Demė Hoti, ndėrkaq anėtarė janė: Rahmil Nuhiu, Enver Mehmeti, Abdullah Aliu, Ibrahim Gasi, Isa Mustafa, Dukagjin Popovci dhe Haki Demolli. Kėshilli nuk ka pėsuar asnjė ndryshim, mu sikur edhe gjatė tetė muajve tė qeverisjes sė Arsimi Bajramit, por qė tash plotėsoshet edhe me katėr anėtarė tė Ministrisė sė Arsimit.


“Me kėtė akt fillon tė ndėrtohet njė raport normal mes UP dhe Ministrisė sė Arsimit” ėshtė shprehur pas mbledhjes konstituive tė Kėshillit, Jahi Hoxha. Sipas tij ky Kėshill obligohet qė nė afatin sa mė tė shkurtėr tė organizojė zgjedhjet pėr rektorin e ri. Sipas tij, Senati i UP-sė nuk ka pasur infomacione tė duhura, ngase ka menduar se do tė ketė ndryshime tė mėdha nė UP, ndėrkaq me vendimin e qeverisė ndryshime do tė ketė vetėm nė postin e rektorit, kurse organe e trejra vazhdojnė punėn si mė parė.
Kėshilli Drejtues u ka bėrė thirrje tė gjitha institucioneve, mėsimdhėnėsve dhe studentėve pėr baskėpunim nė mėnyrė qė sa mė parė tė kalohet gjendja e gjertanishme nė Universitetin e Prishtinės.
Karshi kėsaj, rektori Arsim Bajrami, ka thėnė se MASHT-i ka instaluar udhėheqje tė dhunshme sikur viteve ‘90-tė, tė pėrbėrė nga njerėz me kritere tė dyshimta morale, intelektuale e kombėtare, disa prej tė cilėve rrjedhin nga “familjet qė kanė dėmtuar rėndė interesin kombėtar”.

Nga: Besnik KRASNIQI
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio