Studentet.info
Lajme : DĖSHTON MARVESHJA PĖR TRANSFERIN E STUDENTĖVE NĖ PRISHTINĖ
Kyqur 22-12-2004 4:45:59 (1850 Lexime)


5 MILON EURO, OSE ASNJĖ STUDENT NUK DO TĖ SHKEL NĖ PRISHTINĖ!

TETOVĖ (22 DHJETOR)Takimi nė Prishtinė ka qenė mjaft destruktiv pėrderisa z.Rexhaj i ka bėrė tė ditur rektorit Beadini se sa kohė qė ėshtė ai nė kėtė post nuk do tė ketė transfer, ndėrsa kjo mund tė arrihet atėherė kur z.Rexhaj nuk do tė jetė mė nė kėtė detyrė. Rektori Beadini, bashkė me grupin punues nga Maqedonia e kanė lėshuar mbledhjen, pasi kanė vėrejtur mospėrfilljen e skajshme tė zyrtarėve tė Kosovės pėr kėrkesat e studentėve


Grupi punues i Minisrisė sė Arsimit tė Maqedonisė bashkė me atė tė Universityetit tė Tetovės, dje nė Prishtinė ka pėrfunduar njė takim tė pasukseshshėm dhe mjaftė destruktiv me grupin punues tė Ministrisė sė Arsimit tė Kosovės dhe Universitetit tė Prishtinės, ka njoftuar rektori i UT-sė Nexhebedin Beadini.
Edhe pse ishte parapaparė qė nė kėtė takim tė marin pjesė edhe dy ministrat e Arsimit, kjo nuk ka ndodhur pėr shkaqe ende tė pa njohura. Mospėrfillja e kėrkesave tė studentėve nga zyrtarėt kosovarė nė kėtė takim, tregon se istitucionet e Kosovės nuk janė tė interesuar pėr tė gjetur zgjidhjen e problemit tė studentėve. Ministri Pollozhani ka qenė “persona non grata”, prandaj edhe nuk ka marė pjesė nė kėtė takim tė “famėshėm”.
Besnik Krasniqi, sqaroi se mbrėmė ata kanė marė lajmin mė tė ēuditshėm qė nga koha qė ata kanė hyrė nė grevė.

Xhavit Rexhaj kėrkon 5 milion euro

“Asnjė studentė kosovovarė nuk do tė shkel nė Universiotetin e Prishtinės, pa dhėnė 5 milon euro”. Ky ka qenė vendimi i kryetarit tė grupit punues tė ministrisė sė Arsimit tė Kosovės, Xhavit Rexhaj. Studentėt dje kanė pritur qė tė nėnshkruhet "marrveshjen e famshme", por mbrėmė nga rekori Beadini studentėt janė informuam se nė Prishtinė nuk ėshtė arritur asnjė marrėveshje, dhe se Prishtina zyrtare kishte krejtėsisht qėndrime tjera, nga ajo qė ka premtuar deri tani.
“Prishtina nuk ėshtė nė gjendje tė pranoj as njė student tė vetėm”, u shpreh i indinjuar Krasniqi, antarė i kėshillit grevistė.
Nė takimin e Prishtinės pėr arritjen e marveshjes pėr transferin e studentėve, kryesues i mbledhjes ka qenė Xhavit Rexhaj, kėshilltarė pėr arsim tė lartė nė Ministrinė e Arsimit tė Kosovės dhe kryetarė i grupit punues nga kjo Ministri.
Sipas Xhavit Rexhajt “Projekti i transferit kolektiv kushton mbi 5 milion euro dhe se projekti nė fjalė duhet tė zgjasė afėr dy vite”.
Takimi ka qenė mjaft destruktiv pėrderisa nė fund z.Rexhaj i ka bėrė tė ditur rektorit Beadini se sa kohė qė ėshtė Rexhaj nė kėtė post nuk do tė ketė transfer, ndėrsa transferi mund tė arrihet atėherė kur z.Rexhaj nuk do tė jetė mė nė kėtė detyrė. Rektori Nexhbedin Beadini, bashkė me grupin punues nga Maqedonia e kanė lėshuar mbledhjen, pasi kanė vėrejtur mospėrfilljen e skajshme tė zyrtarėve tė Kosovės pėr kėrkesat e studentėve.
Grupi punues i Kosovės, e ka quajtur tė mbyllur problemin pas kėtij vendimi qė ka marė dhe e ka shuar ekzistimin e kėtij grupi punues. Rektori Beadini ėshtė ankuar te homologu i tijė Bajrami, pėr vendimin e grupit punues, ndėrsa ky i fundit “ia ka larė kokėn me akull” se mundėsit pėr transferė ende ekzistojnė.

Studentėt nga Maqedoni solodarizohen me kolegėt e tyre

Pėrshkak se nuk ka vullnet pėr pranimin e studentėve nga Prishtina, studentėt nga Maqedonia janė solidarizuar me kolegėt e tyre nga Kosova dhe Shqipėria dhe kanė pezualluar vendimin pėr t’u transferuar nė Shkup, derisa tė zgjidhet ;ėshtja pėr tė gjithė studentėt.
“Nė momentin kur kemi hyrė nė grevė ne kemi qenė tė vendosur se nuk jemi pėr zgjidhje parciale, andaj kėtė zgjidhje nuk do e pranojmė edhe sot”, ka qenė vendimi i studentėve grevistė.

A do tė hyjė Ali Ahmeti nė grevė?!

“Zotri Ali Ahmeti na premtoi se brenda dy jave do ta zgjidh qėshtjen tonė. Kjo nuk u bė. Ai na premtoi se nėse nuk zgjidhet problemi ynė mbrenda dy javėve, edhe ai me ne do tė hyjė nė grevė. Ne kėrkojmė nga Ahmeti tė ushtroj ndikim e tijė politik dhe kombėtar pėr zgjedhjen sa mė tė shpejtė tė problemit tonė”- u shpreh dje pėrfaqėsuesi i studentėve grevist Besnik Krasniqi.
Pas kėsaj “drame”, sipas studentėve nuk ka mbetur asgjė tjetėr vetėm realizmi i opcioneve radikale.
“Llojin, natyrėn dhe ditėn kurė ne do tė fillojmė me masa radikale kemi vendosur tė mos i themi sepse nė momentin kur do ta bėjmė kėtė dėshirojmė qė askush mos tė jet i pėrgatitur tė nderrmarr diqka kundėr kėsaj qė ato masa tė kenė efektin e duhur”, deklaroi Krasniqi, pėr aktivitetin e studentėve grevistė pas dėshtimit tė marveshjes pėr transferin e studentėve.
Studenėt janė tė vendosur tė vazhdojnė grevėn. “Askush mos mendoj se do tė lėshojmė pe, jemi mė tė vendosur se kurė pėr tė realizuar kėrkesat tona”, thanė studentėt grevistė.


Nga: Halit AJDINI (Fakti)
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio