Studentet.info
Lajme : FAKTORI NDĖRKOMBĖTAR PĖRKRAH NDĖRHYRJEN NĖ UP
Kyqur 01-08-2005 7:33:34 (1335 Lexime)


CIDA lavdėron MASHT-in pėr kthimin e qeverisjes ligjore nė universitet

PRISHTINĖ, 1 GUSHT- Ministria e Arsimit Shkencės e Teknologjisė vazhdon tė marrė lavdata nga faktori ndėrkombėtar pėr kthimin e qeverisjes ligjore nė Universitetin e Prishtinmės. Zyra pėr Informim e UP-sė, nė adresėn e studentet.info, ka dėrguar njė letėr tė Agjencionit Kanadez pėr Zhvillim Ndėrkombėtarė (CIDA), e cila i jep mbėshtetje tė plotė MASHT-it dhe Kėshillit Drejtues tė UP-sė pėr t’i vazhduar pėrpjekjet rreth krijimit tė jetės institucionale dhe demokratike nė UP. Letra i ėshtė dėrguar ministrit tė ASHT-sė Agim Veliu, Sekretarit Permanent nė MASHT Isuf Zenelit dhe kryesuesit tė Kėshillit Drejtues tė UP-sė Jahi Hoxha.


“Nė emėr tė Agjensionit Kanadez pėr Zhvillim Ndėrkombėtar dėshiroj tė ju lavdėroj pėr angazhimin tuaj pėr tė kthyer qeverisjen ligjore nė Universitetin e Prishtinės. Veprimet e fundit tė ndėrmarra nga qeveria e Kosovės dėshmojnė gatishmėrinė pėr zbatimin e ligjit dhe vendosmėrinė pėr tė ndėrtuar institucione demokratike me tė cilat mund tė mburren gjthė kosovarėt”, thuhet ndėr tė tjera nė letrėn e Agjensionit Kanadez pėr Zhvillim Ndėrkombėtar (CIDA).
Ky agjensian ka siguruar MASHT-in dhe UP-nė se nepėrmes Programit pėr Aftėsimin e Mėsimdhėnėsve, mbetet i pėrkushtuar nė mbėshtetjen e reformave arsiomre nė Kosovė.

Nga: Besnik KRASNIQI
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio