Studentet.info
Lajme : MINISTRIN POLLOZHANI ZOTOHET SĖRISH PĖR ANGAZHIM MAKSIMAL
Kyqur 25-12-2004 8:59:09 (1948 Lexime)


JANARI AFATI I FUNDIT PĖR TRANSFERIM TĖ STUDENTĖVE

TETOVĖ (25 DHJETOR)Problemi me studentėt e mjeksisė sė UT-sė ėshtė shumė kompleks, sipas Ministrit tė Arsimit, pasi aty janė shkelur tė gjitha normat kur janė pranuar studentėt e mjeksisė. “Kėto pranime kanė rėnduar shumė edhe raportet ndėr universitare”- tha Pollozhani

Ministri I Arsimit Aziz Pollozhani gjatė qendrimit nė Tetovė, ka folur ekskluzivishtė pėr ne nė lidhje me problemin e UT-sė dhe nė veēanti pėr grevėn dhe zgjidhjen e problemit tė studentėve tė mjeksisė dhe stomatologjisė. Ai ka premtuar se deri nė fund tė kėtijė viti do tė zgjidhet problemi I studentėve, duke kėrkuar angazhim serioz nga tė gjithė dhe veēanarishtė nga studentėt.Pollozhani, akuzėn e studentėve se ministri asnjėher nuk gjeti kohė tė vizitoj studentėt grevistė, e vlersoi si tė pa nevojshme pėr shkak se ata tha ai I ka vizituar lideri I tijė, Ali Ahmeti, dhe vizita e Ali Ahmetit pėrfaqėson moralishtė dhe politikishtė ata institucione qė I mbulojnė pėrfaqėsuesit e BDI-sė.
“Lideri im, Ali AHmeti, ka qendruar deri nė mėngjes me studentėt. Besoj se ēdo kush tjetėr qė do tė vizitonte nga ne, do tė ishte vetėm njė vizitė formale, dhe e pa rėndėsishme”.

Profesorėt u kanė kthyer shpinėn studentėve tė tyre

Problemi ėshtė shumė kompleks, sipas Ministrit tė Arsimit, pasi aty janė shkelur tė gjitha normat kur janė pranuar studentėt e mjeksisė. “Kėto pranime kanė rėnduar shumė edhe raportet ndėr universitare”- tha Pollozhani.
Pyetjes sė sonė se 99 pėrqind tė profesorėve tė fakultetit tė mjeksisė janė nga Universiteti I Prishtinės, dhe si ėshtė e mundur qė pikėrshtė kėto professor tė kėmbgulin se nė Prishtinė nuk ka kushte pėr ta dhe se studentėt nuk plotėsojėnė standardet, ministri i Arsimit dhe Shkencės Aziz Pollozhani, tha se “Ne thiremi pikėrishtė nė marveshjen dhe nė kėtė bashkpunim qė ka ekzistuar pėr tė gjetur zgjidhje. Edhe ata kanė njė pjesė tė fajit dhe duhet qė tė mbajnė pėrgjegjėsi qė bashkarishtė tė gjejmė zgjidhje”.
Aziz Pollozhani, tha se studenėt I kanė keqpėrdorur shumė persona, ndėrsa ai nuk do tė bėje njė gjė tė tillė.
“Hapin e tyre dhe dėshirėn e prindėrve tė tyre pėr ti pas fėmijtė mjek nė tė ardhmen, dikush I ka keqpėrdor. Unė nuk do ta bėj njė gjė tė tillė dhe do tė jem shumė I qartė, dhe shumė korekt nė kėtė drejtim. Jam duke punuar bashkė me tė tjerėt dhe sidomos me Ali Ahmetin, qė kėsaj pune ti japim fund. Mendoj se ka hapsirė. Por, kėrkojmė korektėsi edhe nga ana e studentėve”, deklaroi Ministri I Arsimit.
Ai ėshtė shprehur I pakėnaqur me studentėt pėr shkak tė mbylljes sė gjithė hapsirės ku ėshtė rektorati I UT-sė, pėr shkak se pėrfaqėsuesit e UT-sė dhe tė ministrisė nnuk kanė qasje nė arkivat e rektoratit.
“Nuk ėshtė korekte qė ata pėr kaq muaj ta bllokojnė gjithė rektoratin, gjoja nė emėr tė ashpėrsimit tė problemit. Sikur tė kishim ne mundėsi dhe qasje nė hapsirat e rektoratit, ne dje do tė legalizonim 100 dipolma, por nė mungesė tė hapsirės, ne dje kemi legalizuar vetėm 21 diploma tė Universitetit tė Tetovės”, tha ai duke shtuar se nė pėrgjithėsi studentėt deri tani kanė qenė konstruktiv.
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio