Studentet.info
Lajme : Pushteti vendor nė Berat, Fier dhe Durrės garanton hapjen e universiteteve
Kyqur 09-08-2005 3:10:55 (2013 Lexime)


Universitetet e reja nė tetor, gati tė hapin dyert

BERAT, 9 GUSHT- Berati, Durrėsi dhe Fieri do tė kenė kėtė tetor universite pa kurrfarė dyshimi. Garancinė e jep qeverisja vendore. Zhurma e akademikėve tė kryeqytetit nuk e ka lėkundur zellin e krerėve tė arsimit nė tre universitetet e reja. Ata kanė mundur qė tė hartojnė me detaje planin pėr hapjen e universiteteve, fill pasi kanė marrė miratimin e qeverisė. Kėshtu Berati dhe Fieri ka zgjidhur pėrfundimisht mjediset ku do tė studiojnė tė rinjtė si dhe konviktet. Durrėsi pėrkohėsisht do tė pėrshtatė mjediset e njė shkollė 9-vjeēare pėr tė pritur studentėt e parė dhe vetėm vitin e kaluar pritet ndėrtimi i universitetit tė ri.


Paralelisht procedurave pėr infrastrukturėn, drejtoritė arsimore sapo kanė marrė njė udhėzim nga Ministria e Arsimit dhe Shkencės pėr fillimin e regjistrimeve tė kandidatėve pėr studentė tė hėnėn e ardhshme. Ndėrkohė qė pėr stafin akademik vendorėt pohuan se ka pasur shumė intelektualė, tė cilėt janė treguar tė gatshėm pėr tė bashkėpunuar, por ėshtė e drejtė e MASH-it tė vendosė kushtet e pėrzgjedhjes sė tyre. Nga tre universitetet e rinj vetėm dy kanė deklaruar zyrtarisht qė nė fakultete do tė plotėsohen tė gjitha kuotat e miratuara, ndėrsa Universiteti i Durrėsit, pėr shkak tė kapaciteteve tė kufizuara, do tė fillojė me kuota tė pjesshme. Sipas statistikave nė tė tre qarqet, Berat, Fier dhe Durrės, ēdo vit numri i tė rinjve qė kanė mbaruar maturėn dhe synojnė tė ndjekin arsimin e lartė pėrbėn mbi 40 pėr qind tė kandidatėve qė i nėnshtrohen testit pėr tė fituar statusin e studentit, pjesa mė e madhe e tyre renditen tė parėt nė konkurse.

Mjediset akademike

Universiteti i Beratit

Bashkia e Beratit ka garantuar se ka zgjidhur pėrfundimisht dilemėn se ku do tė akomodohen studentėt e universitetit tė ri. “Nė dispozicion tė universitetit tė ri ėshtė vėnė njė mjedis mjaft i bollshėm. Bėhet fjalė pėr shkollėn “Kristaq Capo”, ku pritet qė kėtė tetor nė auditore do tė ulen 200 studentėt e parė. Kemi garantuar fillimin normal tė procedurės sė regjistrimit si dhe atė tė konkurrimit brenda rregullave tė parashikuara nga Ministria e Arsimit”, - pohon pėr gazetėn nėnkryetari i Bashkisė sė Beratit, Artur Ēepani. Pėrshtatja e mjediseve tė reja pėr universitet do tė bėhet pas zhvendosjes sė shkollės sė mesme nė njė tjetėr destinacion, duke i hapur rrugė fillimit tė vitit tė ri akademik. Sipas nėnkryetarit Ēepani, hapja e universitetit do tė shėrbejė pėr nxitjen e tregut tė punės, i cili ka nevojė pėr specialistė nė profilet e sapohapura. “Nuk ka asnjė dyshim qė tė rinjtė mund tė zgjedhin edhe universitetet e tjera tė vendit, por ne kemi garantuar qė me hapjen e universitetit tė tėrheqim ata tė rinj qė nuk kanė mundėsi tė ndjekin universitetet e tjera si dhe tė tėrheqim edhe tė rinj nga fshati nė auditore”, -thekson ai. Mendohet se njė pėrqindje e konsiderueshme e tė rinjve nga Berati zgjedhin ēdo vit universitetet e Gjirokastrės, Tiranės, Elbasanit dhe Vlorės pėr t’u arsimuar. Pritet qė sivjet mbi 50 pėr qind e maturantėve tė Qarkut tė Beratit do tė ndjekin arsimin e lartė nė tė gjitha universitetet e vendit.
Universiteti i Fierit
Pėr kreun e Drejtorisė Arsimore Rajonale nė Fier, Bajram Gashi, ēelja e universitetit tė ri ėshtė njė kėrkesė e vazhdueshme qė qeverisja vendore ka bėrė ndaj Ministrisė sė Arsimit dhe Shkencės. Pasi kanė garantuar mjediset mė tė pėrshtatshme pėr hapjen e vitit tė ri akademik, vendorėt e Fierit kanė siguruar mjediset e pėrshtatshme pėr universitet. Shkolla e mesme profesionale “Petro Sota”, do tė kthehet brenda gushtit nė universitet. Shkolla ėshtė 3-katėshe, e saporikonstruktuar, me 23 ambiente tė bollshme, ku do tė shtrihet e gjithė infrastruktura universitare. “Mendoj se kemi gjetur vendin ideal pėr universitetin. Shkolla e mesme profesionale do tė zhvendoset diku tjetėr, ndėrkohė qė brenda javės qė vjen, jemi gati tė presim stafin akademik dhe tė fillojmė procedurat e regjistrimit tė kandidatėve pėr studentė, sipas udhėzimit tė Ministrisė sė Arsimit”, - pohon kreu i Drejtorisė Rajonale Arsimore, Bajram Gashi. Sivjet pėrfunduan maturėn nė gjimnazet e Fierit 880 tė rinj, ku pritet qė 80 pėr qind e tyre tė konkurrojnė pėr statusin e studentit nė tė gjitha universitetet e vendit. “Hapja e degėve tė reja tė profilit Agrobiznes dhe Veterinari do tė ndihmojnė tė rinjtė qė pėrfundojnė sistemin 5-vjeēar tė shkollės sė mesme bujqėsore, tė ndjekin studimet nė universitetin e ri”, - pėrfundoi kreu i Drejtorisė Arsimore.

Nga:Olsi Kolami
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio