Studentet.info
Lajme : Zgjidhja e strehimit pėr Qendrėn e Trajtimit tė Studentėve nė Elbasan
Kyqur 18-08-2005 2:32:18 (1620 Lexime)

Elbasan, nė konvikte vetėm 1 600 studentė


Elbasan- 18 GUSHT- Vetėm 1 600 studentė tė universitetit “Aleksandėr Xhuvani” do tė strehohen nė konvikte, ndėrsa rreth 2 mijė tė tjerė duhet tė sigurojnė shtėpi me qira. Kjo ėshtė zgjidhja e strehimit pėr Qendrėn e Trajtimit tė Studentėve nė Elbasan, ku rritja e numrit tė kuotave do tė shfrytėzojė me njė kapacitet prej 6-8 personash pėr dhomė nė tri godinat e konviktit. Sipas drejtorit tė konvikteve, Bashkim Tahiraj, pėrpos pėrmirėsimit tė kushteve tė jetesės, sivjet do tė jetė shumė e vėshtirė tė pėrballohen kėrkesat e shumta pėr strehim


Vetėm nėse kuotat do tė ishin sa njė vit mė parė, fluksi mund tė ishte pėrballuar. Rritja e kuotave dhe shtimi i tri degėve tė reja nė kėtė universitet, sipas drejtorit Tahiraj, e vėshtirėson situatėn e akomodimit nė konvikte, duke lėnė si alternativė atė tė strehimit nė shtėpitė me qira. Vitin qė shkoi njė numėr i konsiderueshėm studentėsh u strehuan nė shtėpi me qira, ndėrkohė qė sivjet ky fenomen do tė jetė mė masiv. Pėr studentėt e Librazhdit, Peqinit apo rrethinave, sėrish nuk do tė ketė mundėsi strehimi nė qendrėn studentore, pohojnė burimet zyrtare.

Nga:K.Boriēi
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio