Studentet.info
Lajme : Universiteti i Shkodrės do tė ketė probleme
Kyqur 20-08-2005 4:11:22 (2396 Lexime)

“Luigj Gurakuqi”, s’ka ambiente pėr kuotat shtesė

Shkodėr 20 GUSHT- Universiteti i Shkodrės “Luigj Gurakuqi”, do tė ketė probleme kėtė vit akademik lidhur me ambientet e mėsimdhėnies si dhe pajisjet pėr laboratore. Kėtė fakt e pranojnė vetė titullarėt e kėtij universiteti, sipas tė cilėve, gjithēka do tė shkaktohet nga fluksi i madh i studentėve qė pritet tė vijnė pas shtimit tė madh tė kuotave nga ana e qeverisė. Sipas zėvendėsrektorit tė kėtij universiteti, Fatmir Vadahi, vetėm gjatė javės sė parė janė regjistruar 1 332 maturantė, ndėrsa nė auditore nė vitin akademik 2005-2006 mendohet tė ulen 2 638 studentė


Ky universitet, sipas tij, i ka paraqitur qė nė muajin shkurt tė kėtij viti kuotat pėr kėtė vit akademik. Kuota qė, sipas zėvendėsrektorit, u propozuan bazuar nė mundėsitė reale tė universitetit mė tė rėndėsishėm arsimor tė Veriut, duke pasur parasysh menaxhimin e njė viti akademik normal. Kuotat e caktura nga Ministria e Arsimit dhe e Shkencės janė mė tė larta se kuotat e propozuara. Sipas zėvendėsrektorit Vadahi, kjo duhet parė si shtim kuotash dhe jo si liberalizim. Pranimet nė universitete edhe pėr Shkodrėn, do tė bėhen me konkurs. Pėrjashtim, sipas zėvendėsrektorit, do tė bėhet nė ato degė ku numri i kandidatėve do tė jetė mė i vogėl se kuotat e vėna nė dispozicion pėr fituesit. Sipas llogaritjeve tė bėra, krahasuar me vitin e kaluar, numri i studentėve qė ministria ka parashikuar tė fillojnė vitin e parė ėshtė rritur me 2,5 herė.

Nga:A.Dushi
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio