Studentet.info
Lajme : Fakulteti Ekonomik siguron 6 mjedise pėr zhvillimin e konkurseve tė pranimit
Kyqur 20-08-2005 4:13:07 (1881 Lexime)

UT, regjistrimet mbyllen mė 27 gusht

Tiranė, 20 GUSHT- Regjistrimet nė Universitetin e Tiranės do tė mbyllen tri ditė para parashikimit. Zyrtarisht data 27 gusht, ora 14.00, do tė jetė afati i fundit pėr t’u regjistruar nė fakultete. Ky vendim ėshtė marrė nė mbledhjen e djeshme tė Rektoratit tė Universitetit tė Tiranės, ku dekanėt bashkarisht kanė kėrkuar ndryshimin e datės, pėr shkak tė kohės sė kufizuar qė kishin nė dispozicion pėr shpalljen e listave. “Vendosja e datės pėr shpalljen e listave tė kandidatėve, sipas udhėzimit tė Ministrisė sė Arsimit dhe Shkencės, ėshtė e padrejtė, pasi nė ndryshim nga vitet e kaluara, ku kemi patur kohė nė dispozicion pėr pėrgatitjen dhe afishimin e listave tė kandidatėve, sivjet regjistrimet do tė mbylleshin mė datėn 30 gusht, ndėrkohė qė mė 1 shtator nisin konkurset dhe nuk kemi kohė pėr hartimin dhe afishimin e e listave, njė pėrgjegjėsi kjo mjaft e madhe qė kemi ndaj komunitetit”, - pohon dekani i Ekonomikut, Dhori Kule


Sipas udhėzimit tė Ministrisė sė Arsimit dhe Shkencės, listat e kandidatėve shpallen sipas listės emėrore pranė fakulteteve, ku edhe pėrcaktohet vendi, data dhe ora e zhvillimit tė konkursit tė pranimit.
Ku do tė zhvillohen konkurs
Ndėrkohė qė tashmė janė konfirmuar zyrtarisht edhe mjediset ku do tė organizohen konkurset e pranimit. Numri i madh i tė regjistruarve, i cili vetėm nė Ekonomik ka gjasa tė arrijė nė 4 mijė, ka detyruar Universitetin e Tiranės pėr tė siguruar mjedise mė tė bollshme. “Kemi konfirmuar tashmė 6 mjedise ku do tė zhvillohen konkurset. Ndryshe nga viti i kaluar, sivjet numri nė rritje jo vetėm kėrkon qė tė kemi nė dispozicion mė shumė mjedise, por edhe njė transparencė mė tė madhe tė procesit. Nė pallatin e sportit “Asllan Rusi” do tė sistemohen 1 500 konkurrentė, nė Pallatin e Kongreseve 1 mijė, 700 nė tribunėn e mbuluar tė stadiumit “Qemal Stafa”, 400 nė Akademinė e Arteve dhe po kaq nė Fakultetin e Shkencave Sociale dhe atė Juridik, tė ndarė nė dy salla me nga 200 kandidatė”, - vijon dekani i Ekonomikut, duke theksuar se ky proces do tė garantojė siguri maksimale dhe transparencė. Ndėrkohė edhe pėr fakultetet qė kanė tė njėjtat prurje regjistrimesh, sistemi i tyre gjatė testit tė konkurrimit do tė bėhet nė tė njėjtat mjedise.

Nga:Olsi Kolami
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio