Studentet.info
Lajme : Arsim
Kyqur 23-08-2005 5:17:56 (1754 Lexime)

Digjitalizim nė fakultetin e drejtėsis

Shkup, 23 GUSHT- Nė fakulteti e drejtėsis sivjet do tė bėhet digjitalizim I ēėshtjeve studentore si dhe do tė studjohet sipas programit tė ri, sistem kreditor transferues. Studentėt e rinj tė cilėt sivjet do tė studjojn drejtėsi, gazetari apo shkenca politike, nuk do tė presin radhė nė ēėshtjet studentore, sepse do tė bėhet digjitalizomi I tyre. Ato gjithashtu do tė studjojn sipas njė programi tė ri i cili parashikon qė studimet tė zgjasin pes vjet. Sipas programit tė ri studentor, nė fakultetin e drejtėsis studimet do tė zgjasin dhjet simesra, ose pes vjet. Njėkohėsisht sipas modelit tė ri 3+2, studimet janė tė organizuara si dyshkallore, me mundėsi qė studenti pėr tre vjet tė fitoj diplomė juridisti, gazetari ose politikologu, ndėrsa pėr dy vjet tė tjer tė fitoj diplomė specjalisti.-Sivjet studentėt e rinj do tė studjojnė sipas sistemit kreditor transferues, I cili parashikon qė ato pėr tre vjet studim tė fitojn diplomė, ndėrsa pėr dy vjet tė tjer tė mund tė bėhen specjalist juridik, gazetar apo politikollog, konfirmoi Gjorgji Ivanov, pro dekan nė fakultetin e drejtėsis. Ai gjithashtu pohoi se do tė bėhet digjitalizim i ēėshtjeve studentore por vetėm pėr studentėt e rinj.
Kėto ndryshime kanė mbritur mbasi programet tė cilat pėrdoren nėpėr fakultet nė Maqedoni nga ana e institucjoneve arsimore europjane janė vlersuar si shumė tė keqinj. Sipas tyre njė student nė Maqedoni duhet tė studjoj reth 20 orė nė ditė, dhe pikėrisht ai ėshtė shkaku qė shumė student e pėrsėrisin vitin studentor.
Me programin e ri pritet qė studentėt mė leht ta zotrojn materijalin mėsimor. Ato do tė jenė tė detyruar ti ndjekin mėsimet, dhe nė bazė tė angazhimit tė tyre, do tė vlersohen nga ana e profesorėve.
Digjitalizimi I ēėshtjeve studentore, gjithashtu do tė jetė pėrparsi e madhe pėr studentėt e rinj. Ato nė rugė elektronike, nėpėrmjet internetit do tė mund ti paraqesin provimet dhe ta regjistrojn vitin arsimor.
Por tė njejtin fat nuk do ta ken studentėt e vjetėr. Ato, si mė parė, me orė tė tėra duhet tė presin pėrpara ēėshtjeve studentore pėr tė paraqitur njė provim.
-Ai ėshtė njė hap I mirė nga ana e fakultetit, por digjitalizimi I ēėshtjeve studentore duhet tė bėhet pėr tė tėrė vitet, dhe jo vetėm pėr vitin e parė. Jemi tė detyruar qė, pėr tė paraqitur njė provim me orė tė tėra tė presim pėrpara ēėshtjeve studentore. Ajo gjė nuk ėshtė nė regull, sepse ndodhemi nė shekullin e 21-tė, kur pothuajse ēdo gjė funksjonon nė rugė elektronike, thotė student i vitit tė katėrt nė degėn e gazetaris.

Nga: Ilir Ivanovski
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio