Studentet.info
Lajme : STUDENTĖT AFIRMOJNĖ IDENĖ E NJĖ QEVERISJE TEKNIKE
Kyqur 29-08-2005 15:40:38 (1548 Lexime)

Lėvizja “G30” akuzon politikanėt kosovarė pėr joprofesionalizėm

PRISHTINĖ, 29 Gusht- Pėrfaqėsuesit e Lėvizjes “G30”, e cila ėshtė themeluar tė hėnėn nga njė grup studentėsh tė Universitetit tė Prishtinės, akuzuan politikanėt kosovarė pėr papėrgjegjėsi dhe joprofesionalizėm. Ata thanė se nė rast tė vlerėsimit negativ tė standardeve nga Pėrfaqėsuesi Special pėr vlerėsimin e Standardeve, Kai Eide, do ta afirmojnė idenė e njė Qeverisje Teknike. Kėtė iniciativė ata thanė se e kanė ndėrmarrė pasi qė e kanė kuptuar se ka ardhur koha qė rinia e Kosovės tė marrė iniciativa pėr tė kontribuar nė proceset politike nė Kosovė, qė sipas tyre, janė mė se tė nevojshme. Ata gjithashtu treguan pėr pikat kryesore qė bazohet veprimtaria e tyre.Ervin Ibrahimi, kryetar i Lėvizjes “G30”, tha se ata janė bazuar nė gjendjen politike nė Kosovė, duke pasur parasysh shkallėn e lartė tė joprofesionalizmit qė dominon nė elitėn aktuale politike. “Jemi bazuar edhe nė faktin se korrupsioni dhe krimi i organizuar po rriten dukshėm dhe shfrytėzoj rastin t’i bėjė thirrje kryeministrit Bajram Kosumi qė tė pėrqendrohet mė shumė nė ēėshtjen e luftimit tė korrupsionit nė institucionet e Kosovės dhe tė heqė dorė nga deklarata, tė cilat janė provokative pėr popullin e Kosovės, nė kohėn kur situata aktuale politike tregon qartė se jemi para kthesave tė mėdha historike”, tha ai, duke shtuar se shumė vrasje qė janė bėrė nė Kosovė, nuk kanė arritur tė identifikohen dhe kjo, sipas tij, ėshtė mospėrgjegjėsi e institucioneve. “G30” qė nga shtatori i kėtij viti do ta afirmojė idenė e njė qeverie teknike e cila, sipas tyre, nėnkupton qeverisjen e institucioneve nga ekspert tė lėmive pėrkatėse, e tė pavarura nga partitė aktuale politike. Nė fund pėrfaqėsuesit e “G30”-shit thanė se do tė punojnė pėr tė arritur qėllimet e tyre pėr njė Kosovė tė pavarur dhe demokratike. /KosovaLive
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio