Studentet.info
Lajme : Press konferencė e kėshillit grevist tė studentėve tė UT-sė
Kyqur 27-12-2004 9:38:21 (1881 Lexime)


Dėnohen vrasjet dhe arrestimet e studentėve

TETOVĖ (27 DHJETOR)“Vrasja dhe kidnapimi flagrant i kolegėve Liridonit, pėrkatėsisht Florentit dhe Valonit duke studiuar ėshtė njė mbulim tendencioz i njėsive speciale vrastare maqedonase qė u bėhet akteve tė tilla kriminele, plaēkitėse tė tyre, kundėr dijes shqipe dhe shqiptarėve” tha dje nė Tetovė Lavdrim Mehmeti antarė i kėshillit grevist tė studentėve.

Studentėt e fakultetit tė mjeksisė dhe stomatologjisė nė Univeristetin e Tetovės qė tanimė njė muajn e gjysėm janė nė grevė, dje kanė mbajtur njė konferencė pėr shtyp nė tė cilėn kanė shpalosur planet e tyre tė mėtutjkeshme dhe kanė publikuar formėn e masave radikale tė protestės qė patėn paralajmėruar.

Por nė rend tė parė tė konferencės ka qenė vrasja e studentit Liridon Dėrmaku nga Dardana e Kosovės, vrasje kjo qė ka zgjuar nė mesin e studentėve dhimbje tė madhe .
“Pas njė qetėsie relative ndjenjat antishqiptare u ringjallėn, ku pėrsėri nė shėnjestėr ishin studentėt shqiptar, ardhmėria shqiptare. Pėrsėri vrasjet dhe kidnapimet brutale tė paskrupullta tė hienave sllave nuk kanė tė pushuar. Pėrsėri zgjohet avazi i vjetėr sllavo – maqedonas, dėshirohet tė pengohet ėndėrra e madhėrishme studentore pėr dituri. Vrasja dhe kidnapimi flagrant i kolegėve Liridonit, pėrkatėsisht Florentit dhe Valonit duke studiuar ėshtė njė mbulim tendencioz i njėsive speciale vrastare maqedonase qė u bėhet akteve tė tilla kriminele, plaēkitėse tė tyre, kundėr dijes shqipe dhe shqiptarėve” tha dje nė Tetovė Lavdrim Mehmeti antarė i kėshillit grevist tė studentėve.
“Vrasja makabre e kolegut tonė dhe kidnapimet e pakuptimta kėrkon pėrgjegjėsi nga kryerėsit e veprės kriminale, kurse neve na jep guxim dhe forcė mė shumė. Ne studentėt e FM-sė pranė USHT-sė kemi paralajmėruar shumė mė herėt pėr ndryshim tė mekanizmit tė aktivitetit tonė, gjegjėsisht marrjen e masavė radikale”- deklaroi Mehmeti.

Reagimi i studentėve grevist ndaj vrasjes barbare

“Problemeve dhe ndodhive tė shumėta qė po i ngjajnė UT-sė iu shtua edhe rasti i ditės sė premtė nė tė cilin dora gjakatare nė paaftėsi dhe pamundėsi pėr tu pėrballur me ata qė duhej, i mori jetėn kolegut nga Fakulteti i Farmacisė, Liridon Dėrmaku. Egėrsirat e njohura me emrin "Tigra" nuk u ngopėn vetėm me vrasje por kidnauan edhe Valon Azemin – student i farmacis, dhe kolegun tonė nga Fakulteti i Mjekėsisė Florent Saitin qė pėr 40 ditė ishim bashkė nė grevė pėr tė kėrkuar tė drejtėn themelore pėr tu arsimuar”- tha dje kryetari i kėshillit grevist Besnik Krasniqi.
Sipas tij studentėt janė tė Ēuditur me faktin se nė kumtesėn e Ministrisė sė Puneve tė Brendshme thuhej se paskan "qėruar hesapet me njė grup tė armatosur nga Kosova".
Ne u themi se arma e vetme tė cilėn Liridoni, Valonin dhe Florenti dinin ta pėrdornin ishte lapsi. Liridoni iu shtua radhėve tė tė rėnėve nė altarin e lirisė tė Universitetit tė Tetovės, ndėrsa justifikimi qė i bėhet vrasjes makabre tė tij ėshtė shumė i padrejtė dhe krim i dyfishuar ndaj tij. Konsiderojmė se ishte koha kur secili nga MPB-ja qoftė nga kafshėt e quajtur "Tigra" apo fraksione tjera tė sprovonin vetėn, por kėtė nuk patėn shpirtė dhe forcė ta bėnin dhe gjetėn shkas pėr tė improvizuar duke ushtruar terror mbi kolegėt tanė tė pambrojtur”- nėnvizoi Krasniqi.
Sipas Krasniqit dėshmia mė e madhe se Liridoni dhe Valoni nuk i takuan grupimeve tė armatosura ėshtė ajo se qė tė dy kanė qenė tė rregullt nė ushtrime dhe ligjėrata dhe se ka dėshmi pėr prezencen e tė dyve nė evidencat qė mbajnė profesorėt pėr to, gjithashtu edhe fletėparaqitjet pėr tu nėnshtruar provimeve u shtohen kėtyre dėshmive. Ndėrsa pėr Florentin janė tė gjithė grevistėt dėshmitarė se ai pėr 40 ditė ishte bashkė me ta nė grevė pėr tė kėrkuar tė drejtėn themelore pėr tu arsimuar.
“Tashmė po e kuptojmė njė fakt se je terroristė pėr pushtetarėt maqedonas, mediat maqedonase besa edhe disa shqipėtare, vetėm nėse je studentė shqipėtarė, vetėm se je student i njė tempulli tė dijės si; ėshtė Universiteti i Tetovės, tempull ky qė shumė studentė nė vend tė diplomės u desh t'i pėrcjellė nė arkivole sepse gjithnjė ishte nė shėnjestėr tė pushtetarėve maqedonas por historikisht tė ndihmuar edhe nga Shqipėtarėt”- deklaroi Krasniqi.
Nga kjo konferencė studentėt u bėnė thirrje tė gjitha institucioneve vėndore dhe ndėrkombėtare qė tė mos binė pre e manipulimeve qė ofron shteti terrorist Sllavo - Maqedonas, dhe tė ndikojnė nė zbardhjen e rastit tragjik qė u ndodhi kolegėve tė tyre. Kėshtu pėr tė dalur nė pah drejtėsia dhe tė ndriqohet e vėrteta pėr vrasjen e Liridonit dhe tė bėhet ndikimi maksimal pėr lirimin sa mė tė shpejtė nga qelitė famėkeqe ku ndodhen kolegėt tanė Valoni dhe Florenti sepse ata janė tė pafajshėm.

Sot protest nė rrugėt e Tetovės

Pas njė mbledhje konsultative tė Kėshillit Grevist, si gjithnjė nė bashkėpunim mė studentėt sipas asaj qė u tha ne konferencėn e djeshme ėshtė vendosur qė qė sot mė datė 27. Dhjetor, dita e Hėnė tė organizohet njė protestė e pagėzuar " Marshi Studentor ". Itinerari i Marshit Studentor do tė niset prej Rektoratit tė USHT-sė nė orėn 11:00, pastaj do tė vazhdohet nėpėr rrugėn lidhėse me Qendrėn e qytetit dhe nė vazhdim do tė drejtohen rrugės kah Monopoli ku nė nyjen lidhėse Shkup –Tetovė do tė ndaln, aty afėr orės 12:30 deri nė orėn 13:00, kur edhe do tė shpėrndahen nė mėnyrė tė qetė.
“Duke shfrytėzuar rastin ju bėjmė thirrje tė gjithė studentėve dhe popullit shqiptar tė marrin pjesė nė kėtė Marsh tė Drejtėsisė, pėr mosrealizimin e zgjidhjes sonė, vrasjet dhe kidnapimet e montuara kundėr studentėve. Masat Radikale neve na u imponuan si rrjedhim i qėndrimeve diferente, angazhimeve dhe joseriozitetit tė udhėheqėsavė tonė qė e shkaktuan kėtė problem dhe nuk punojnė pėr ta zgjidhur. Neve vendosėm qė pakėz tė radikalizoheni, por gjithnjė duke u bazuar nė normat ndėrkombėtare”- tha Liridon Mehmeti.
Studentėt thonė se duke marrė parasysh gėnjeshtrat, shantazhet qė vazhdojnė t’u bėhen edhe pas gjashtė muajsh larg librave dhe katėrdhjetė dite tė plota nė grevė tė pėrgjithshme, ata kėrkojnė nga udhėheqėsit, gjegjėsisht Rektorati i USHT-sė i kryesuar nga Prof. Dr. Nexhbedin Beadini dhe Senati i kėtij universiteti i kryesuar nga Prof.Dr. Lutfi Istrefi, tė japin dorėheqje tė parevokueshme pėr joseriozitetin, paguximshmėrinė dhe manipulimet me kėrkesat e tyre, si dhe nga aktori legjendar kryesor i politikės antiarsimore pėr shekullin qė e lamė dhe do tė vijė pėr shqiptarėt nė IRJM, fatkeqėsisht shqiptar, i nderuari z. Aziz Pollozhani, i cili bėhet shumė qesharak dhe jolejal ndaj gjendjes dhe statusit tonė tė mjeruar si dhe Universitetit Shtetėror tė Tetovės.

Nga: Eshref AHMETI (Fakti)
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio