Studentet.info
Lajme : Reth 1,500 student mbetėn pa vevd
Kyqur 30-08-2005 7:18:37 (1501 Lexime)

Nevoitet ndėrtimi i njė ndėrtese tė re, me tė cilėn do tė zgjidhej problemi i strehimit tė studentėve

Shkup, 30 GUSHT- Reth 2700 student sivjet do tė jetojnė nėpėr konviktet e Shkupit ndėrsa reth 1,500 tė tjerė nuk e patėn fatin tė fitojnė vėnd nėpėr konviktet.
Dje dolėn rezultatet pėrfundimtare pėr strehim tė studentėve nėpėr konviktet e Shkupit. Sipas kėtyre rezultateve vėnd nėpėr konviktet fituan reth 2,700 student tė cilėt prej njė shtatorit do tė jetojnė nė ndėrtesat e Qendrės studentore, nė konviktet. Njėzet pėrqind tė kėtyre vėndeve do tė lihen pėr studentėt e rinj, ndėrsa pa vėnd mbetėn reth 1,500 studentė, tė cilėt strehim do tė duhet tė kėrkojnė nėpėr banesat private.


Mungesa e vėndeve nėpėr konvikte do tė thotė se nevoitet njė ndėrtes e re nė tė cilėn do tė strehoeshin ato student tė cilėt nuk fituan vėnd. Kėtė gjė e konfirmoi edhe drejtori i Qendrės studentore, ēedo Popovski.
“ Ndėrtimi i njė ndėrtese tė re ėshtė i domosdoshėm, mbasi kėshtu do tė zgjidhej problemi me strehimin e studentėve” tha Popovski duke pohuar se 1,500 studentė mbetėn pa vėnd.
Mungesa e vėndeve sivjet, midis tė tjerave ėshtė pasojė e heqjes prej pėrdorimit tė disa barakave tė cilėt ishin nė gjendje shumė tė keqe.
Gjithashtu Popovski konfirmoi se Qendra studentore sė bashku me shoqatėn studentore kanė aplikuar pėr mjete me tė cilėt do tė fillonte ndėrtimi i njė ndėrtese tė re.
Edhe se kushtet nėpėr konviktet studentore nuk janė tė mira, mbasi shumė pak bėhen renovime, interesi pėr tė jetuar nėpėr konviktet ēdo vit ėshtė i madh. Shkak pėr kėtė janė ēmimet tė cilat i ofrojnė konviktet.
Ndryshe sivjet Qendra studentore nė bashkpunim me Ministrin e arėsimit, pėr studentėt pėrgatitėn program tė ri, sipas tė cilit ato pėr 3,010 deri 3460 dinar nė muaj ato do tė fitojnė, drekė, darkė dhe qira tė paguar. Kėto ndryshime, siē thonė nga Qendra studentore, janė bėrė me qėllim qė ti japin fund shitjes sė vendeve dhe problemit me “studentet e pėrjetshėm”. Gjithashtu prej aty thonė se me programin e ri, pėr dhjetė pėrqind janė ulur ēmimet e ushqimit pėr studentėt.

Nga:Ilir Ivanovski
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio