Studentet.info
Lajme : Studentėt me kuotė shtetėrore do tė paguajnė mė pak
Kyqur 31-08-2005 3:38:55 (1721 Lexime)

Nuk do tė paguajnė tė gjithė njėsoj

Tetovė, 31 GUSHT- Sekretari i Universitetit Shtetėror tė Tetovės Bashkim Selmani ka konfirmuar se nuk do tė paguhen studimet njėsoj nga tė gjitha studentėt nė kėtė instuticion tė lartė arsimor. Universiteti Shtetėror i Tetovės tanimė ka filluar tė respektojė tė gjitha procedurat qė i kan universitetet tjera. Sekretari i pėrgjithshėm i USHT-sė ka thėnė se ata studentė qė kanė marrė indeksin e kėtij instuticioni me kuotė shtetėrore do tė paguajn vetėm nga 100 Euro pėr semestėr, ndėrsa studentėt me vetfinancim do tė paguajnė nga 200 dhe 300 Euro pėr semestėr.


Nė anėn tjetėr, me kuotė shtetėrore pranohen vetėm 30 pėrqind e studentėve me tė mirė nė programet e ndryshme studimore tė USHT-sė, kurse tė tjerėt do tė jenė me vetfinancim. Pėr studentėt qė vijnė nga vise tė tjera studimet do tė jenė mė tė shtrejta.
Autoritetet e USHT-sė duke u mbėshtetur nė Ligjin pėr arsim tė lartė, thonė se ėshtė paraprė qė 10 pėr qind nga numri i pėrgjithshėm i studentėve tė jenė shtetas tė huaj, ndėrkohė qė pėr tė konkuruar njė shtetas i huaj duhet tė ketė bėrė verifikimin e validitetit tė diplomės sė shkollės sė mesme nė organet kompetente tė Ministrisė sė Arsimit.
Afati i parė i qershorit nuk ka shėnuar ndonjė numėr tė madh tė regjistrimeve tė shtetasėve tė huaj, ndėrkohė qė pėr nė afatin e shtatorit shpresohet qė tė konkurrojnė mė shumė kandidatė tė cilėt do tė respektojnė procesin e regjistrimit dhe me kohė do tė kenė kryer verifikimin e validitetit tė dokumentacionit pėrkatės qė tė mos shkaktojė ndonjė pengesė mė shumė tė natyrave teknike.


Nga:Urim SALIHU
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio