Studentet.info
Lajme : Opzita shqiptare pajtohet se nė dy universitetet e Tetovės ka nepotizėm
Kyqur 31-08-2005 9:08:48 (1442 Lexime)

PPD-ja do tė publikojė listėn e nepotizmit nė USHT dhe UEJL

TETOVĖ, 31 GUSHT-Partia pėr Prosperitet Demokratik (PPD) posedon me tė dhėna se nė dy universitet shqiptare nė Tetovės ėshtė shumė i pėrhapur nepotzimi dhe pėr kėtė shkak brenda njė kohe tė shkurtėr nė opinion do tė dalė me informatė, nė tė cilėn me emėr dhe mbiemėr do tė pėrmenden personat qė shkaktojnė familjarizėm nė universitete. Kėshtu ka deklaruar tė mėrkurėn nė njė takim me gazetarė nė Tetovė, kryetari i komsionit pėr arsim nė kėtė parti Sefedein Haruni, duke akuzar drejtuesit e USHT-sė dhe UEJL-sė si dhe partitė politike pėr nepotizėm nė kėto dy inisitucione arsimore.


inisitucione arsimore.
“Ėshtė shumė e vėrtetė sė nė dy universitetet nė Tetovė ka nepotizėm mandje janė tė vėrtata edhe pohimet e shtypit ditorė se universitetet vlojnė nga nepotizmi. Nė USHT i ke Pollozhanat dhe familjarėt e Ali Ahmetit, kurse nė UJEL familjarėt e Tauta Arifit tė rektorit dhe tė disa udhėheqėsve tjerė universitarė, emrat dhe mbiemrat e tė cilėve PPD-ja shumė shpjet do ti publikojė nė pres konferencė” ka theksuar Haruni.
Sipas tij, mėnyra e vetme qė nėpėr inisitucionet e larta arsimore tė mos ketė prezencė tė nepotizmit ėshtė qė politika tė mos pėrzihet nėpėr universitete.
“Prėderisa politika ka dorė nėpėr universitete nuk mund tė ketė prodhim tė kuadrove tė mirėfillta qė do tė mund tė ballfaqohen me tredent botėrore. Vetėm nėse partitė politike largojnė influnevcėn nga universitet dhe nė kėto inisitucione me konkurese punėsohen kuadro tė mirėfillta dhe profesionale tė cilėt do tė ndihmojnė shoqėrisė nė pėrgjithėsi” ka vlerėsuar ai.
Nė kėtė parti nė opzitė kanė theksuar se kuadrot qė nė tė ardhmen do tė punėsohen nėpėr universitete nuk duhet tė jenė tė mvaru nga politika ditore.
“Ēka bėhet nėse nė katėr vjet, kur ndėrohen edhe qeveritė, tė ndėrohen edhe kuadrot nėpėr universitet” ka pyetur njėri ndėr themeluesit e USHT-sė dhe njėherit funkasionari i lartė i PPD-sė Sefedin Haruni.
Ndėrkaq zėdhėnsi i ri i kėsaj partie Safet Neziri ka deklaruar se PPD-ja mbėshtet kodeksin pėrfofesional tė arsimtarit, depolitizimin dhe nepotizimin nė arsim.
“PPD-ja do tė angazhohet pėr infrastrukturė cilėsore tė shkollave pėr ambiente tė regulluara tė shkollės, sepse shumė shkolla punojnė nė kushte tė vėshtira nė tri ndėrime” ka theksuar Neziri, duke kėrkuar nga Qeveria pėrfshirjen e fėmijėve shqiptarė nėpėr shkollat fillore nė qytetet ku shqiptarėt janė pakicė.
Gjitashtu nė kėtė parti kanė kėrkuar qė nė USHT tė hapen fakultete tė reja, me theks tė veēantė Fakulteti i Mjekėisė, ku sipas kėsaj partie dhet tė bėhet edhe ndryshimi i Ligjit pėr themelimin e universitetit nė Tetovė.

Nga:Xhevahir NEZIRI
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio