Studentet.info
Lajme : UPSUP mbanė mbledhjen me pėrfaqėsuesit e unioneve lokale, por pa Juridikun
Kyqur 01-09-2005 15:25:00 (1651 Lexime)

Studentėt do tė paguajnė 45 euro nė muaj pėr konvikte

Prishtinė, 1 SHTATOR- Unioni i Pavarur i Studentėve tė Universitetit tė Prishtinės tė mėrkurėn ka mbajtur mbledhjen me unionet lokale tė kėsaj organizate, pėr tė diskutuar rreth pėrgatitjeve pėr Parlamentin Studentor dhe pėrgatitjeve pėr formimin e komisionit pėr vendosjen e studentėve nė Qendrėn e Studenteve. UPSUP-ja nė kėtė takim ka dhėnė propozimin qė tė shkohet nė Parlamentin Studentor nė bazė tė votave tė delegatėve i cili propozim paraprakisht do t’i paraqitet Kuvendit tė kėsaj organizate qė pritet tė mbahet me datėn tetė tė kėtij muaji.Nė prag tė vitit tė ri akademik, UPSUP-ja ka trajtuar edhe ēėshtjen e problemit tė akomodimit tė studentėve ne konvikte. Rafet Qitaku, anėtar i kryesisė sė UPSUP-sė bėri tė ditur se “do tė formohet njė komision i cili do t’i mbrojė interesat e studenteve tė cilėt do tė strehohen ne Qendrėn e Studentėve”.Ai njoftoi se ėshtė marrė vendim qė tė gjithė pėrfaqėsuesit e unioneve lokale tė vendosen me banim nė kėtė qendėr nė mėnyrė qė tė jenė mė nė rrjedha dhe te ballafaqohen me problemet dhe me sfidat tė cilat i hasin studentėt. Njė vendim tė tillė Qitaku e ka konsideruar tė rėndėsisė sė veqantė pėr studentėt meqė “studentėve do t’u shqyrtohen kėrkesat e tyre aty pėr”. Ai tha se sikur Kėshilli Ekzekutiv i unionit por edhe unionet lokale e bėjnė pagesėn pėr qėndrim nė konvikte sikurse edhe studentėt e tjerė. Gjatė diskutimit, nė kėtė takim ėshtė propozuar qė tė lirohen nga pagesa studentėt qė janė nė asistencė sociale por edhe tu mundėsohet lėshimi i triskave pa pagesė pėr tu ushqyer. “Kemi marrė vendim qė ata studentė tė cilėt janė anėtarė tė familjeve tė dėshmorėve, ata studentė qė janė dy ose tre nga e njejta familje tė lirohet sė paku njėri nga kjo pagesė, pastaj invalidėt e luftės”, thotė Qitaku. Ai ka bėrė tė ditur se qmimi pėr njė muaj banim nė konvikte do tė jetė 45 euro.

Temė e pa shmangshme nė kėtė mbledhje ka qenė edhe situate e krijuar nė kėtė organizatė, meqė disa unione lokale fare nuk janė paraqitur nė kėtė takim. Rafet Qitaku, anėtar i kryesisė tha tė enjėten se “vetem pėrfaqėsuesit e Fakultetit Juridik dhe ata tė Ekonomikut nuk ishin prezent edhe pse i kishim njoftuar pėr kėtė mbledhje”. Ai i ka konsideruar pėrfaqėsuesit e kėtyre dy fakulteteve si grupacione tė cilat dėshirojnė destabilizimin e UP-sė, pėrkatėsisht tė UPSUP-sė dhe tendencės pėr ta krijuar njė imazh jo tė mirė pėr UPSUP-nė nė prag tė zgjedhjeve pėr Parlamentin Studentor.

Anėtari i kryesisė sė UPSUP-sė, Rafet Qitaku i ka konsideruar si fajtor kryesor tė tėrė kėtyre problemeve qė janė krijuar nė organizatė Elbasan Hotin dhe Feim Maliqajn. “Ata e kanė thirrur njė mbledhje ilegale nė emėr tė Unionit tė Pavarur tė Studentėve dhe kanė marrėr njerėz tė rrugės qė tė vendosin parlamentin studentor por kėtė ne e quajmė mbledhje ilegale dhe jo legjitime”, thotė Qitaku. Sipas tij mbledja e ardhshme e Kuvendit qė do tė thirret, pritet tė jenė prezentė nė tė edhe pėrfaqėsuesit e Kėshillit Drejtues tė UP-sė, meqė kėtė e kanė kėrkuar vetė drejtuesit e kėsaj organizate.

Ndryshe, shrri nė kėtė organizatė ka plasė kur ishin bėrė disa shkarkim-zgjedhje pėr Ekzekutivin dhe Kuvendin e UPSUP-sė dhe qė ėshtė e pamundur t’i qartėsohet opinionit se kush udhėheqė nė mėnyre tė ligjshme me kėtė organizatė, Sejdi Hoxha qė nga ajo ditė vazhdon tė njihet si nga strukturat ndėrkombėtare por edhe nga ato vendore si njeriu numėr njė i UPSUP-sė, apo Elbasan Hoti i cili pas vetes ka arritur tė mbledhė disa nga unionet lokale dhe konsideron se ėshtė zgjedhur nė mėnyrė tė ligjshme nė krye tė organizatės dhe pretendon qė ai tė udhėheqė fushatėn nė prag tė zgjedhjeve pėr parlamentin Studentor tė UP-sė.

Nga: Besnik KRASNIQI
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio