Studentet.info
Lajme : UPS formoi kryesin e re
Kyqur 01-09-2005 15:30:47 (1491 Lexime)

Pėrēarje pėrbrenda Unionit tė Pavarur tė Studentėve tė UP-sė

Prishtinė, 1 SHTATOR- Feim Maliqaj nga Unioni i Pavarur i Studentėve tė Universitetit tė Prishtinės (UPS-UP) pohon se me mbajtjen e kuvendit tė jashtėzakonshėm tė kėtij unioni ėshtė shkarkuar nga detyra kryesia e vjetėr e UPS-sė , ndėrsa Sejdi Hoxha, nga kryesia e vjetėr e kundėrshton kėtė duke deklaruar se kuvendi do tė mblidhet javėn e ardhshme.
Nė njė konferencė pėr media tė enjten, shefi i porsazgjedhur i zyrės pėr informim tė UPS-UP-sė nga kryesia e re, Feim Maliqaj tha se nė njė mbledhje tė jashtėzakonshme tė kuvendit ėshtė shkarkuar nga detyra kryesia e vjetėr, ndėrkohė qė ėshtė formuar kryesia e re dhe miratimi i saj pritet nga kėshilli i studentėve.


Nė anėn tjetėr, Sejdi Hoxha kryetar i UPS-UP thotė pėr KosovaLive se nuk ėshtė shkarkuar nga detyra.
“Deri mė tani nuk ėshtė mbajtur kuvendi UPS-UP-sė. Kuvendi pritet tė mbahet javėn e ardhshme. Sipas njė grupi tė caktuar deri mė tani jam shkarkuar dhe kthyer nė detyrė disa herė, andaj nuk e ėshtė i vėrtetė shkarkimi im”.
Sipas Maliqaj kryesia e re ėshtė zgjedhur nga delegatėt e kuvendit tė cilėt sot kishin mbajtur mbledhjen e parė.
Nė njė komunikatė pėr media, Sejdi Hoxha, ndėrkaq thotė se nė njė mbledhje kėtoditėshe ėshtė biseduar pėr konstituimin e parlamentit studentor.
“Kryetarėt e unioneve lokale nė bashkėpunim me kuvendet e kėtyre unioneve do t’i dėrgojnė emrat e anėtareve tė Parlamentit studentor dhe kėta anėtarė do tė votohen nga Kuvendi i Unionit qendror nė njė mbledhje e cila do tė mbahet javėn e ardhshme, ku punimet e kuvendit do tė jenė tė hapura dhe do tė pėrcillen edhe nga mediat”, njoftoi ai. (KOsovaLive)
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio