Studentet.info
Lajme : KĖSHILLI DREJTUES MERRĖ VENDIMIN PĖR TRANSFORMIMIN E SHKOLLAVE
Kyqur 07-09-2005 4:50:49 (2398 Lexime)

Universiteti i Prishtinės edhe me tri fakultete tė reja

PRISHTINĖ, 7 SHTATOR- Kėshilli Drejtues i Universitetit tė Prishtinės dje ka diskutuar gjatė njė mbledhje, propozimin e Senatit pėr shndėrrimin e dy shkollave tė larta nė fakultete. Ėshtė fjala pėr shkollėn e lartė tė Biznesit nė Pejė, dhe dy shkollat e larta teknike nė Mitrovicė dhe nė Ferizaj. Pas prezantimit qė kanė bėrė drejtorėt e kėtyre shkollave para Kėshillit Drejtues, pėr mundėsit dhe kapacittet ekzistuese tė kėtyre shkollave pėr tė bėrė njė transformim nė fakultete, KD-ja ka studiuar gjerė e gjatė pėr mundėsitė reale tė kėtyre shkollave dhe ka pasur vėrejtje lidhur me kuadrot qė aktualisht ata kanė. me Kėtė rast KD-ja, ka propozuar qė kėto shkolla tė larta t’i reduktojė nė njė pjesė tė drejtimeve tė reja, tė cilat tashmė janė propozuar tė ngriten nė nivel tė fakuteteve trevjeēare, si thuaja tė gjitha studimet nė UP.


“Nė fakt ne kemi lejuar vetėm drejtimet qė kanė ato nė statusin e shkollave tė larta, pėrkatėsisht nė ato drejtime ku ata kanė nxjerrė studentė, nė tri vjetėt e fundit dhe pėr kėto drejtime kemi dhėnė njėfarė pėlqimi dhe kjo u ėshtė komunikuar drejtorėve tė kėtyre shkollave dhe ata pritet tė diskutojnė pėr propozimin e Kėshillit Drejtues me kėshillat e tyre mėsimore dhe nėse ata pajtohen atėherė KD-ja nesėr do tė publikojė kėtė vendim", thotė Ibrahim Gashi, anėtar i KD-sė. Sipas tij kjo ēėshtje ėshtė e lidhur edhe me konkursin, i cili konkurs ėshtė shtyer pėr shkak tė shpalljes sė vendeve tė lira, dhe pėr student tė rinjė nė drejtime tė reja, po jo edhe nė disa drejtime qė ata i kanė propozuar. Se a ka pasur hezitime pėr ngritjen nė nivel fakulteti pėr ndonjėrėn prej shkollave, qė tė transferohet nė fakultet, Gashi konfirmon se hezitime ka pasur pėr shkollėn e lartė nė Ferizaj dhe shkollėn e lartė nė Mitrovicė, ndėrsa pėr shkollėn e lartė tė Biznesit nė Pejė ato nuk kanė qenė shumė tė theksuara sepse ajo qėndron pak mė mirė, si pėr nga kuadri, bashkėpunimi dhe nė gjėra tė tjera. Hezitimi ishte pėr dy shkollat e pėrmendura, pasi qė tė dyja janė shkolla teknike aplikative, ndėrsa duhet tė fokusohen nė lidhshmėrinė e studimeve me ekonominė, prodhimin dhe tė pėrgatisin student pėr kapacitete ekonomike, varėsisht prej atyre qė kanė komunat e tyre. Ėshtė dhėnė mendim pozitiv pėr shkollėn e lartė teknike tė Ferizajit se ka drejtime specifike, pasi ėshtė shkolla e vetme nė Kosovė qė ka drejtimin e pėrpunimit tė drurit dhe pėrpunimin e masave plastike dhe pasi qė drejtime tė tilla nuk ka as nė Fakultetin Teknik nė Prishtinė. “Duke pas parasysh kėtė specifik tė kėsaj shkolle kemi marrė vendimin tė vazhdohet, por jo edhe drejtime tė tjera tė cilat janė edhe nė Prishtinė", thotė Gashi. Ndėrsa, sa i pėrket asaj se si qėndrojnė kėto shkolla tė larta me kuadro ai konfirmon: "Ne kemi kėrkuar listat e kėtyre shkollave se cili ėshtė stafi i pėrhershm me marrėdhėnie tė rregullt pune dhe cili ėshtė stafi i angazhuar dhe sigurisht qė ka pas disa korrigjime dhe tani e dimė saktėsisht, se cilėt profesorė janė staf i rregullt dhe cilėt nga ta janė staf i angazhuar. Nė fakt ne iu kemi kėrkuar, qė ata tė marrin konfirmime qė tė pranojnė edhe profesor, e qė kanė dhėnė pėlqimin se do tė punojnė nė ato shkolla. Stafi i propozuar pėr angazhim nga fakultet tjera ėshtė i sigurt qė do tė shkojė atje. Dhe ajo qė desha tė pėrmend ėshtė se kėto tri shkolla, tė cilat do tė transferohen nė fakutete pėr njė periudhė tė caktuar, deri nė krijimin e kushteve mė tė mira kuadrovike nuk u lejohet e drejta e organizimit tė studimeve tė nivelit master", thotė ai.

Nga:Arditė UKA
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio