Studentet.info
Lajme : VAZHDOJNĖ PAQARTĖSITĖ SE KUSH UDHĖHEQĖ NĖ MĖNYRĖ TĖ LIGJSHME ME USUP-NĖ
Kyqur 09-09-2005 14:23:21 (1570 Lexime)

Mbledhja e Kuvendit tė UPSUP-sė prapė mė Sejdi Hoxhėn

PRISHTINĖ, 9 SHTATOR- Para disa ditėsh Unioni i Pavarur i Studentėve tė Universitetit tė Prishtinės me ‘prijėsin’ Elbasan Hoti, mbajtėn mbledhje tė Kuvendit brenda Rektoratit tė UP-sė, ndėrsa tė enjten nė Qendrėn e Studentėve ėshtė mbajtur nga e njėjta organizatė, Kuvendi tjetėr nė krye me Sejdi Hoxhėn. Nė mbledhje ishte i pranishėm Destan Halimi Sekretar i Pėrgjithshėm i UP-sė, qė ua bėri me dije kryesisė dhe Kuvendit tė UPSUP-sė, se nėse zgjedhjet i mbani sipas normės, tė cilat janė nė Statutin e Organizatės ku do tė marrin pjesė tė gjithė delegatėt e zgjedhur atėherė vendimet e marra do tė jenė tė vlefshme. “Nėse nuk marrin pjesė tė gjithė delegatėt, qė kanė qenė nė fillim, vendimet sigurisht do t’i kontestojnė edhe tė tjerėt. Kėtė ua kam thėnė edhe atyre qė e kanė mbajtur mbledhjen nė Rektorat”, tha Sekretari i UP-sė.Pėr tė qenė pjesė e kėsaj mbledhje pjesėmarrėsit duhet tė kishin njė dokument me vulėn e unioneve lokale, vulė kjo qė ėshtė nė pronėsi tė kryetarit Sejdi Hoxha me krahun e tij, duke pėrjashtuar dy unionet e krahut tjetėr nė krye me Elbasan Hoti, qė veprojnė nė Fakultetin Juridik dhe atė Ekonomik. Delegatė pjesėmarrės thanė se shumė nga delegatėt e pranishėm nuk janė kolegė tė vjetėr, e qė do tė thotė se anėtarėt paralelė janė zėvendėsuar me anėtarė tė rinj, tė cilėt janė pajisur me vula tė unioneve lokale.

Kuvendi miratoi njė seri propozimesh dhe pjesėmarrėsit kėrkuan nga UP-ja qė tė pėrshpejtohet procedura pėr nėnshkrimin e diplomave dhe zgjidhjen e diplomave qė u nėnshkruan nga Arsim Bajrami, tė cilin kohė mė parė Qeveria e Kosovės e shkarkoi nga detyra. Pėr kėtė, Sekretari i UP-sė theksoi se udhėheqėsit e Universitetit janė tė interesuar pėr pėrshpejtimin e dhėnies sė kėtyre diplomave, me vetė faktin se ata janė pėrgjegjės pėr kėtė. “Ju jeni qė t’i kryeni studimet, t’i prisni diplomat, e ne jemi ata qė duhet t’i pėrshpejtojmė e t’i lėshojmė dokumentet. Unė besoj se qė nga nesėr ėshtė formula kush do t’i nėnshkruajė kėto diploma”, tha Halimi.

Si rend dite Kryesia e Kuvendit kishte caktuar edhe propozimet e unioneve lokale pėr anėtarėt e Parlamentit tė Studentėve, qė do tė themelohet pas zgjedhjeve me organizatat tjera. Mirėpo, nė kėtė pikė, Halimi nuk ishte pajtuar me studentėt. “Caktimi i anėtarėve pėr Parlament ėshtė ēėshtje juaj, por pa e pasur rregulloren tė miratuar nga Kėshilli Drejtues pėr zgjedhjen e Parlamentit, nuk ėshtė mirė tė shpejtoheni nė atė drejtim. Megjithatė, ju vazhdoni se jeni tė pavarur dhe askush nuk duhet t’ua imponojnė, por do tė duhej tė prisni qė ta keni njė akt i cili do t’ua tregojė rrugėn se si bėhen zgjedhjet”, u shpreh Halimi.

Brenda UPSUP-sė problemet patėn filluar nė maj tė po kėtij viti, atėherė kur Kuvendi i kėsaj organizate e pat shkarkuar nga detyra e kryetarit tė Kuvendit Ali Sefajn, dhe ky i fundit pakė ditė mė vonė, po nė njė bmledhje tjetėr shkarkojė kryetarin e ekzekutivit tė unionit, Sejdi Hoxhėn dhe ka zgjedhur Elbasan Hotin. Tė dy palėt qė prej atėherė kanė shkėmbyer vazhdimisht akuza tė ndėrsjella pėr ligjshmėrinė e njėri-tjetrit.

Nga:Arton Gashi
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio