Studentet.info
Lajme : MATURANTĖT I MBUSHĖN UNIVERSITETET
Kyqur 14-09-2005 3:17:46 (1649 Lexime)

Viti i ri akademik me probleme tė vjetra

Tetovė, 14 SHTATOR- Universitetet e Maqedonisė janė me shumė studentė, por pa kushte. Kjo ėshtė gjendja reale e univeristeteve shtetėrore nė Maqedoni. Kėtė vit akademik sa i pėrket implementimit tė Procesit tė Bolonjės, si njė ndėr reformat nė arsimin e lartė, Maqedonia ėshtė shumė larg realizimit pėr shkak tė mungesės sė kushteve teknike, thonė ekspertėt e arsimit.
Nė dy afatet e regjistrimit tė studentėve nė tri universitetet shtetėrore janė regjistruar gjithsej 16029 studentė. Ndėrsa Universiteti i Evropės Juglindore ėshtė nė shqyrtim e sipėr tė kandidaturave tė maturantėve, qė kanė konkurruar pėr tė fituar njė indeks tė kėtij universiteti.


“Kemi marrė vendim qė tė interesuarit pėr tė studiuar nė universitetin tonė tė mos mbesin jashtė mundėsive tė mėdha pėr studim qė u ofron ky universitet dhe pėr kėtė shkak presim qė tė shqyrtohen tė gjitha mundėsitė. Nė njė afat tė shkurtėr do tė kemi edhe numrin e saktė tė tė regjistruarve nė kėtė universitet nė kėtė vit akademik”, sqaron Adelina Marku, pėrgjegjėse pėr marrėdhėnie tė publikut nė UEJL.
Nė Universitetin e Tetovės nė vitin e dytė tė legazimit tė tij janė pranuar 1890 maturantė. Numri i tė interesuarve pėr tė studiuar nė kėtė universitet ka qenė shumė i madh, mirėpo zyrtarėt e kėtij universiteti njoftuan se nė 5 fakultete ka pranuar vetėm 1890 brucoshė.
“Nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės nė vitin akademik 2005/06 pati 1890 vende tė lira”, sqaruan nga rektorati i USHT-sė.
Nė Fakultetin Matematiko-Natyror nė USHT janė regjistruar 280 studentė, nė Fakultetin e Shkencave Humane dhe Art 320, nė Institutin e gjuhėve 330 studentė, nė Fakultetin e Drejtėsisė 340, nė Fakultetin Ekonomik 400 dhe nė Qendrėn pėr studime politeknike 220 studentė.
Universiteti i Shkupit dhe ai i Manastirit, kanė shpallur rezultatet pėrfundimtare dhe nė kėto dy universitete janė kompletuar tė gjitha vendet e lira. Nė “Shėn Qirili dhe Metodi” gjithsej janė regjistruar 8889 studentė, prej tyre 4 668 tė rregullt dhe nė kuotėn shtetėrore, ndėrsa 3590 studentė me bashkėfinancim, kurse vetėm 631 studentė do tė vazhdojnė studimet me korrespondencė.
Nė Universitetin e Manastirit vetėm 5350 studentė kanė fituar tė drejtėn e studimit.
Pėr dallim nga Universiteti i Tetovės, dy universitetet tjera shtetėrore kanė praktikuar metodėn e kualifikimit, duke marrė parasysh edhe provimin pėr pranim nė fakultete, ndėrsa Universiteti Shtetėror i Tetovės ka pranuar studentė nė bazė tė suksesit tė shkollės sė mesme.

Nga:Halit AJDINI
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio