Studentet.info
Lajme : Nuk pranojmė mė premtime boshe
Kyqur 14-09-2005 14:13:50 (1599 Lexime)

Studentėt e transferuar tė UT-sė janė ngujuar nė Ministrinė e Arsimit tė Maqedonisė

SHKUP, 14 SHTATOR- Studentėt e transferuar tė Fakultetit tė Stomatologjisė nga Universiteti i Tetovės nė atė tė Shkupit, janė ngujuar tė martėn nė Ministrinė e Arsimit. “Nuk pranojmė mė premtime boshe, i duam notat qė i kemi nė indekset e mėparshėm, kjo ėshtė njė lojė me ne. Nuk do tė dalim nga kėtu deri sa tė mos zgjidhet problemi ynė”, shprehet njėri nga drejtuesit e studentėve grevistė. Studentėt e transferuar, tė martėn, patėn njė takim me Sefedin Elezin, inspektor nė Ministrinė e Arsimit. Siē informoi studenti Mirsad Ibrahimi, nga ky takim nuk ėshtė arritur asgjė, pėrveē asaj qė Elezi ka dėgjuar hallet e studentėve tė transferuar dhe u ka premtuar se sė shpejti do tė zgjidhet problemi i tyre.Gjatė provimit (verifikimit tė njohurive) qė kanė pasur kėta studentė, nga 12 prej tyre vetėm dy kanė kaluar. Nga premtimet e marra nga dekanja e Fakultetit tė Stomatologjisė nė Shkup, Marija Nakova, se studentėt e transferuar nga UT-ja nuk do tė kenė ndonjė problem gjatė verifikimit tė njohurive tė tyre dhe tė njėjtat do t’i kalojnė me lehtėsi, deri mė tani asgjė nuk ėshtė realizuar. Studentėt shprehen se profesorėt e Fakultetit tė Shkupit, pėrveē problemeve qė na bėjnė nė verifikimin e diturive ata edhe na nėnēmojnė. Studentėt janė tė indinjuar edhe nga premtimet e ministrit tė Arsimit, Aziz Pollozhani. Nga ana tjetėr Ministria e Arsimit ka premtuar se do tė angazhohet qė tė zgjidhet problemi i kėtyre studentėve. ”Pėrfaqėsuesit e ministrisė tonė janė nė kontakt tė vazhdueshėm me dekanen e fakultetit. Po punojmė nė gjetjen e zgjidhjes sė problemit tė krijuar”, thotė zėdhėnėsi i kėsaj ministrie, Numan Sallai, i cili, njėherit ėshtė optimist dhe beson se kėtyre ditėve do tė tejkalohet ky problem, “kuptohet duke iu pėrmbajtur rregullave pėr verifikim e diturive”. (KosovaLive)
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio