Studentet.info
Lajme : USHT: FAKULTETI EKONIMIK FITON TEMPUS PROGRAMIN
Kyqur 21-09-2005 3:05:44 (4915 Lexime)


Aliu: Prioritet, cilėsia dhe zhvillimi i fakultetit


Tetovė, 21 SHTATOR- Fakulteti Ekonomik i Universitetit Shtetėror tė Tetovės ka fituar “Tempus” programin e Komisonit Evropian, i cili do tė realizohet brenda 3 vjetėsh dhe ka pėr qėllim rritjen e cilėsisė dhe reformimin e sistemit arsimor nė kėtė fakultet dhe nė USHT nė pėrgjithėsi. Vlerė e kėtij programi janė 500 mijė euro. Kėtė program e mbikėqyr Komisioni Evropian, konkretisht Drejtoria e pėrgjithshme pėr arsim dhe kulturė, kurse ndihma teknike i ofrohet nga Fondacioni evropian pėr trajnim. Gjithashtu edhe zyra nacionale e “Tempusit”, pranė Minstrisė sė Arsimit bėnė koordiminim e aktiviteteve tė programmit.
Dekani i Fakultetit Ekonomik, Dr. Hamit Aliu, u shpreh i kėnaqur qė fakulteti qė drejton ai, arriti tė fitoj njė projekt shumė tė madh, me tė cilin do tė avancohet dukshėm fakulteti ekonomik, profesorėt e tij dhe nė pėrgjithėsi do tė jetė nė tė mirė tė studentėve.


“Ndihma e Komisionit Evropian pėr Fakultetin Ekonomik, pėrmes programit tė Tempusit, vjen nė njė kohė kur ne kemi njė strategji shumė tė mirė pėr avancimin e kėtij fakulteti”, deklaroi Hamit Aliu.
Programi “Tempus” ėshtė i ndarė nė tre projekte apo faza dhe atė nė “Projekte tė pėrbashkėta Evropiane”(PPE), “Bursa pėr Mobilitet personal”(BMI), nė projektin “Masa Strukturore dhe Komplementare”(MSK), sqaroi Aliu.
Projektet e pėrbashkėta Evropiane janė aktivitete kryesore tė “Tempus” programit, qė zgjasin 2 ose 3 vjet. Me anė tė kėtyre projekteve “Tempus” programi bėn njohjen e kursve tė reja, njohjen e metodologjive moderne tė mėsimdhėnies, ndihmon rikonstruimin e institucioneve arsimore, pėrkrah institucionet arsimore, jep ndihmė matriale pėr nevojat e institucionit, nėse vėrteton se institucioni ka nevojė pėr realizmin e mirė tė procesit arimor”, deklaroi Hamit Aliu.
“Bursa pėr mobilitet personal, u jepet stafit mėsimdhėnės, qė nėnkupton edhe asistentėt e rinj qė ndjekin studime pasuniversitare, pastaj stafit administrativ me detyra tė veēanta, pėrfaqėsuesve tė asociacioneve tė studentėve”, informoi Hamit Aliu.
Masat strukturore dhe komplementare janė projekt qė pėrkrahet nga programi “Tempus”. Masat strukturore pėrkrahin zhvillimin, pėrmirėsimin dhe implementimin e reformave nė arsim. Masat komplementare janė tė parapara pėr shkėmbimin e eksperiencės pėr realizmin e qėllimeve tė programit “Tempus”, nėnvizoi dekani i Fakultetit Ekonimik.
Dekani i kėtij fakulteti sqaroi se nė kėtė program do tė pėrfishen edhe studentė dhe profesorė nga Fakulteti Juridik, konkretisht nga e “E drejta ekonomike”, po ashtu edhe dega e informatikės do tė jetė pjesė e kėtij programi.

Nga:Halit AJDINI
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio