Studentet.info
Opinione : KOMENT
Kyqur 23-09-2005 15:21:04 (1642 Lexime)


Profesori

Nga: Skėnder LIMANITė gjithė e dimė se institucionet kosovare pėrkatėsisht shoqėria kosovare, pra, ne, po kalojmė nėpėr faza tė tranzicionit. Nėse pėrcaktohemi pėr ndonjė vėshtrim/qasje mė pėrshkruese/praktike pėr tė definuar mė mirė se ēka i bjen “faza e tranzicionit” kjo pėrafėrsisht i bjen kėshtu: kalimi nėpėr pėrvoja tė caktuara, pra, mėsimi nga pėrvoja vetanake, nė mėnyrė qė tė zgjidhen ēėshtje, probleme ose situata tė ndryshme ekonomike, shoqėrore, politike, etj. etj.

Bashkėsia ndėrkombėtare, si duket nuk ėshtė mė shumė sesa njė term/shprehje mediale. Sido qė tė jetė, kjo po shkakton mjaft konfuzion dhe kokėqarje sepse nuk ekziston diēka si “bashkėsi” ndėrkombėtare.

Sė paku, ende jo natyrisht, shtete tė ndryshme bėjnė mjaft pėrpjekje pėr tė vėnė kėtė shprehje nė realitet, nė praktikė, psh. pėrmes Kushetutės Evropiane, por deri mė tash, viti 2005, asgjė nuk garanton qė kjo “bashkėsi” do tė jetė edhe bashkėsi nė realitet.

Gjithsesi shkaktar i kėsaj janė interesat e ndryshme kombėtare tė shteteve qė janė pjesė e kėsaj “bashkėsie”. Askush nuk dėshiron qė tė flijoj asgjė pėr askė/asgjė. Tė gjithė dėshirojnė tė jenė “tė mėdhenjė”. Shtete tė ndryshme luftojnė pėr pozicione sa mė tė mira nė aspektin ndėrkombėtar dhe kombėtar.E tash, kur kjo bashkėsi ndėrkombėtare zbret nė Kosovė, e mban tė njėjtin qėndrim. Pėrafėrsisht. Ata flasin pėr tolerancė ndėretnike, demokraci, kulturė ndėrnjerėzore, luftė kundėr korrupsionit, zhvillim ekonomik, konzensus ndėrpolitik, etj, etj. Pra, japin deklarata qė ne, opinioni ynė, “i pėrbijmė” menjėherė, shumė lehtė, sepse tė gjitha kėto deklarata janė tė vėrteta. Pra, nė Kosovė ka korrupsion, e kjo nuk ėshtė ndonjė zbulim i madh.

Nė Kosovė shumė shpesh nuk zbatohet demokracia. Shumė shpesh shumica e politikanėve nė Kosovė lėnė pėrshtypje tė tillė pėrmes veprimeve tė tyre, nėse e dinė se ēka ėshtė Demokracia.. Tė vazhdojmė: Kosova ka nevojė pėr zhvillim ekonimik, edhe kjo ėshtė e vėrtetė. E tash mėnyra se si do tė duhej tė zhvillohej Kosova nė pikėpamje ekonomike kėtė askush nga ndėrkombėtarėt nuk e thotė, nuk e di. Mė tutje: raportet ndėrnjerėzore nė Kosovė janė shumė nėn nivelin zero. Fatkeqėsisht, as kjo nuk ėshtė ndonjė zbulim.

Pra, nė pėrgjithėsi, ndėrkombėtarėt nė Kosovė japin deklarata tė tilla qė tingėllojnė mirė pėr vesh. Por, ēka ndodhė praktikisht?

Kriza nė Universitetin e Prishtinės si duket kaloi. Tė gjithė dėgjuan pėr kėtė. E kjo ėshtė mirė. Sė paku tė gjithė ata qė deshėn tė inoformohen pėr atė se ēka po ndodhė nė arsimin kosovar tashmė e dinė. E tjetėr ėshtė nėse, thjeshtė, jemi tė painteresuar. Sistemi arsimor, pra, edhe UP-ja, ka nevojė pėr reformim. As kjo nuk ėshtė ndonjė zbulim. Reformimi kėtu lirshėm mund tė nėnkuptojė edhe pėrdorimin e ekskavatorit/bagerit.

Shumica e objekteve/hapėsirave tė UP-sė janė ndėrtim i vjetėr. Kur hyn nė to menjėherė trupi tė rrėnqethet nga tė ftohtit. Nuk ndihesh i rehatshėm. Thuajse je nė njė nga ato korridoret e ndonjė ndėrtese nė Rusinė e viteve tė 50-ta, ku as xhaketa e dimrit nuk kryen punė. Vėshtirė se mund tė ketė mėsim/arsimim tė tillė nė kėto kushte, sidomos kur kihen parasyshė zhvillimet teknike e teknologjike.

Mė tutje, fytyrat e profesorėve janė ato pjesė tė UP-sė qė mė sė shumti rrezatojė kėtė ftohtėsi sa qė tė bėn tė ndihesh viktimė, tė bėjnė tė ndihesh se edhe vetė jeta jote varet nga grimasat e profesorit. E nėsė nuk arrinė qė tė bėhesh pjesė e mirė e grimasave tė tij/saj, atėherė ti nuk do tė pėrfundosh asnjėherė fakultetin. Shumica e fytyrave tė tyre janė nervoze, tė parruara, me njė tė folme/komunikim qė as nė fshatin mė tė largėt nė kėtė glob nuk pėrdoret sot, etj etj.

Nėse hyn mė thellė, nė analizimin e mėsimdhmėnies, nuk do tė gjeshė/vėresh asgjė tė ndryshme sesa pamja fizike e UP-sė. Mund tė hasėsh nė ndonjė profesor tė gjuhės angleze duke folė me njė theks aq tė rėndė tė anglishtes saqė edhe fėmijėt e moshės 7 vjeēe do tė ankoheshin sepse nuk do tė kuptonin asgjė. Nėn sqetull duke mbajtur ndonjė libėr tė Sheksipirit ose tė ndonjė autori tjetėr anglez.

Nuk mendoj qė Shekspiri do tė ishte i rehatshėm po tė dinte se si po pėrdoren librat e tij. Metodat, nėse mund tė quhen aktualisht metoda, e mėsimdhėnies janė tė papėrballueshme sot pėr gjeneratat e reja tė studentėve. Mundėsia e pėrdorimit tė internetit, pra, tė kompjuterit, ka bėrė qė metodat e mėsimdhėnies tė ndryshojnė, nė kuptimin pozitiv, si pėr mėsimdhėnėsin ashtu edhe pėr studentin.

Ėshtė shumė vėshtirė tė mėsosh dikė, tė japėsh mėsim nė mėnyra/metoda tė kaluara, nė kushte tė internetit. Veē tjerash, interneti ėshtė burim i zhvillimeve tė reja shkencore, shoqėrore, politike, etj. etj. Pėrmes internetit shumė lehtė mund tė informohesh pėr risitė nė fushėn biologjike, kimike, mjekėsore, teknike/teknologjike, gjuhėsore, etj. Tashmė libri ėshtė pjesė pėrbėrėse e burimit informativ. Pra, nuk ėshtė mė i vetmi burim i informacionit. E kjo me automatizėm ka bėrė qė mėnyra se si mėsojnė studentėt, jo vetėm studentėt universitar por edhe nxėnėsit e shkollave fillore e tė mesme, tė mėsojnė kudo dhe kurdo, e jo vetėm nė shtėpi.

Duhet pasur parasyshė se me reformimin e arsimit nuk nėnkuptohet vetėm reformimi i arsimit tė lartė, por njė reformim qė nga fillimi, pra, nga arsimi parashkollor, fillor, i mesėm dhe universitar. Tė gjitha institucionet private arsimore, pa marr parasyshė tė cilit nivel, janė pjesė e reformimit arsimor. Kėtu nuk nėnkuptohet cilėsia e tyre arsimore. Nėse Ministria e Arsimit, Shkencės dhe e Teknologjisė (tash e tutje, MASHT) nuk ėshtė e kujdeshshme ndaj cilėsisė arsimore tė kėtyre institucioneve, lirshėm mund tė ndodhė qė ndonjė institucion privat arsimor tė shndėrrohet nė njė UP tjetėr, private.

E tash, a ėshtė MASHT nė gjendje tė reformojė sistemin arsimor kosovar tė tė gjitha niveleve? A ėshtė MASHT nė gjendje tė administrojė kėtė reformim? A ėshtė MASHT nė gjendje tė pėrcjellė kėtė reformim, tė pėrvetėsoj dhe tė pėrcjellė zbatimin e planprogrameve tė reja, zbatimin e metodave tė reja tė mėsimdhėnies, pėrcjellė cilėsinė e mėsimdhėnies, mėsimnxėnies, pra, tė marr mėsim nga i gjithė ai udhėtim ndėrkombėtar qė e bėn jashtė Kosovės? Cfarė lloj mėnyrash veprimi (politikash) ka krijuar MASHT nė mėnyrė qė tė arrijė tė gjitha kėto? A ka krijuar MASHT politika (mėnyra tė veprimit) pėr reformimin e arsimit kosovar? Me njė fjalė, a ėshtė MASHT-i i gatshėm pėr kėtė punė?

Njė numėr i madh i punėtorėve nė MASHT punojnė mė shumė se njė punė, edhe janė zyrtarė (tė llojit dhe nivelit tė ndryshėm nė MASHT), edhe janė profesor nė UP ose mėsimdhėnės nė ndonjė shkollė fillore, tė mesme, ose nė ndonjė institucion privat arsimor. Shikuar nga aspekti financiar kjo mund tė arsyetohet.

Rrogat e vogla tė buxhetit tė Kosovės kanė shkaktuar kėtė lloj strukturimi/organizimi natyror, tė paplanifikuar, tė punėtorėve dhe tė punėve, si nė MASHT ashtu edhe nė organet/ministritė tjera tė Kosovės. Shumica e punėtorėve nė Qeverinė e Kosovės janė profesor lėndor. Kėtu kemi kundėrshtim/mospėrputhje profesionale, ose, siē thuhet ndryshe, konflikt interesash.

Nė kėtė rast, si mund tė reformohet sistemi arsimor kosovar, nė pėrgjithėsi, kur njerėzit e njėjtė qė flasin pėr reformim arsimor dhe nė tė njėjtėn kohė kanė akuzuar UP pėr shkelje ligjesh, punojnė nė po ato institucione arsimore tė cilat edhe i kritikojnė dhe kanė dėshirė t’i reformojnė? Si do tė ndodhė reformimi i arsimimit nė Kosovė nė kėto kushte? Ose, si mund qė Kosova tė pėrjetojė njė zhvillim ekonomik kur po ata njerėz qė flasin pėr kėtė reformim/zhvillim ekonomik janė profesor nė UP ku ligjėrojnė metoda tė kaluara tė zhvillimit ekonomik?

Ka shumė hollėsira tė tilla pėr t’u analizuar, rishikuar e shqyrtuar. Pėr tė mos hyrė nė tė gjitha kėto veē e veē, sistemi i punėsimit nė Qeverinė e Kosovės duhet tė rishikohet, shqyrtohet e analizohet. Natyrisht, sė pari duhet qė njerėzit qė udhėheqin Qeverinė e Kosovės, njerėzit qė udhėheqin qeverisjen nė Kosovė, pra, ministritė, tė informohen se pse ekziston Qeveria, ēka ėshtė qeverisja, pėr kė shėrben dhe kush pėrfiton nga qeverisja?

Nėse kthehemi prap tek bashkėsia ndėrkombėtare, duhet lirshėm tė themi se ajo nuk ka pasur sukses nė jetėsimin e disa praktikave perėndimore nė Kosovė. E kjo nuk ėshtė pėr faj tė vendorėve. Bashkėsia ndėrkomėbtare nuk ka arritur tė krijoj qeverisje nė Kosovė.

Fatkeqėsisht, as SHBA-tė nuk kanė arritur tė bėjnė gjė, pėrveē fjalimeve e deklaratave qė tingėllojnė mirė pėr vesh e me ēka janė impresionuar gazetarėt dhe ajo pjesė e popullatės e cila nuk punon nė Qeverinė e Kosovės, ajo pjesė e popullatės sė Kosovės e cila ka votuar pėr njė jetė normale dhe mirėqenie nė Kosovė dhe pėr asgjė mė shumė. E kjo popullatė nuk ėshtė marrur me qeverisjen nė Kosovė. Sė paku ende jo.

Nuk ėshtė lehtė tė menaxhosh situata tė ndryshme. As kėtu nė Kosovė. Por tė jesh profesor nuk do tė thotė qė i di tė gjitha, se je i shkathėt e i aftė pėr tė gjitha. Aftėsia menaxheriale ėshtė krejt diēka tjetėr. Profesori e ka vendin para studentėve/nxėnėsve. Nuk e di se kush ka menduar se profesorėt do tė zhvillojnė Kosovėn, si nė aspektin arsimor, ekonomik, ose edhe politik.

Kjo ėshtė plotėsisht gabim nė hapa, siē do tė thoshin baskebollistėt. Kosovės i duhen njerėz qė dinė tė menaxhojė, pra, tė ofrojnė zgjidhje. Profesorėt nuk dinė tė bėjnė kėtė punė, nuk kanė aftėsi pėr ofrimin e zgjidhjeve, nuk kanė aftėsi menaxhuese, pa marr parasyshė nėse ata janė edhe ndėrkombėtar dhe kanė diploma doktorature (PhD). Ka ardhur koha tė rishikohen kėta hapa.


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull


Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio