Studentet.info
Lajme : Kėrkojm strehim pėr tė gjithė studentėt
Kyqur 24-09-2005 3:44:56 (1542 Lexime)

QSSH-ja “E drejta pėr strehim, pjesė e procesit tė Bolonjės”

Tiranė, 24 SHTATOR- Qeveria Studentore i ka kėrkuar Qeverisė Berisha strehim pėr tė gjithė studentėt qė kanė fituar konkurset e shtatorit. Duke iu referuar Komunikatės sė Bergenit, sipas sė cilės strehimi mbetet detyrė e qeverive pėrkatėse, kėrkon qė kjo detyrė tė plotėsohet brenda standarteve tė pėrcaktuara. “Qeveria Studentore Shqiptare kėrkon t’u garantohet strehim tė gjithė studentėve nga institucionet qė financojnė dhe administrojnė qendrat studentore”,- ka theksuar nė njė deklaratė pėr shtyp QSSH-ja.


Duke iu referuar rritjes sė kuotave tė pranimit pėr vitin akademik 2005-2006, qeveria studentore kėrkon qė kjo iniciativė pozitive tė ndiqet nga qeveria me tė njėjtin vullnet edhe nė strehimin e kėtij komuniteti. “Duke iu referuar tė drejtės qė ēdo student ka pėr t’u strehuar nė qendrat studentore, njė nga klauzolat e Dimensionit Social tė Komunikatės sė Bergenit, e firmosur nga tė gjitha vendet anėtare tė Procesit tė Bolonjės nė Maj 2005, ku bėn pjesė dhe vendi ynė, kėrkojmė tė merren masa qė tė sigurohen mundėsitė qė ēdo student qė plotėson kėto kritere tė strehohet nė Qendrat Studentore”,- thekson deklarata pėr shtyp e Qeverisė Studentore. Ndėrsa nė lidhje me rritjen e tarifės sė strehimit, QSSH-ja, ka theksuar qė kjo rritje tė shoqėrohet me mekanizma qė sigurojnė transparencėn e menaxhimit tė fondeve dhe pjesėmarrjen e studentėve, nė vendosjen e prioriteteve financiare, pėrkundrejt investimit dhe pėrmirėsimit tė shėrbimeve qė ofrohen pėr tė rinjtė.

Nga: Olsi KOLAMI
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio