Studentet.info
Njoftime : DEKLARAT
Kyqur 24-09-2005 4:13:40 (2734 Lexime)

UNIONI I STUDENTĖVE SHQIPTARĖ
DEKLARAT PĖR MEDIA


Unioni i Studentėve Shqiptarė (USSH),duke i percjellur mė vemendje zhvillimet e fundit ne Universitetin Shtetrorė tė Tetovės, mė njė brengosje tė thellė pėr kushtet nė tė cilat gjinden studentėt e kėtijė Universitetit, tė cilat kushte nuk pėrputhen mė qmimin i cili ėshtė fuqizuar nga Ministria e Arsimit e Republikės sė Maqedonisė, dhe implementimi nga ana e Rektoratit tė Universitetit Shtetrorė tė Tetovės, shpjegojmė se nuk ėshtė i favorshėm pėr studentėt e USHT-sė dhe nė veēanti pėr Studentėt nga Shqipėria, Kosova, Kosova Lindore dhe pėr Studentėt Shqiptarė tė Malit tė Zi.
Unioni i Studentėve Shqiptarė (USSH), nuk pėrkrah vendime tė cilat dergojnė nė shkatėrrimin e Universitetit Shtetrorė tė Tetovės, e themi kėtė sepse nėsė vazhdon njė politik e till pėrball kėtij institucioni tė lartė Arsimor, USHT do tė sllavizohet, mė vetė faktin se Studentėt tė cilet nuk i takojnė IRJM-sė, nuk do tė vazhdojnė Studimet nė USHT nė munges tė mjetėve financiare, dhe kjo tregon se ky institucion i lartė Arsimor nė nivel Kombėtarė Shqiptarė do tė mbushet mė studentė sllavė dhe nuk do tė ketė vendė as pėr studentė shqiptarė tė IRJM-sė, andaj ne si Union Studentorė mbarė Shqiptarė bėjmė thirrje, deklarojmė qė tė ndermeren masa sa mė tė shpejta qė tė parandalohet ky aktė brutal financiar kundėr Studentėve Shqiptarė nė USHT, ose USSH nuk do tė lejoj qė tė ndodh njė gjė e till, mė veprimet tė cilat mund tė jenė edhe destruktive pėr vetė shtetin e IRJM-sė.
Ultimatumi i dhėnė nga USSH-ja nė USHT, ( deri mė 26 shtator 2005), do tė jetė koha e fundit pėr pėrmbajtjen e studentėve pėrball ketyre institucioneve tė cilat mė vendime tė tilla nuk ndertojnė asgjė, por vetėm do tė shkatrrojnė, vendime tė tilla do tė jenė vetėm hasmime pėr studentėt e USHT-sė pėrball tė gjitha Institucioneve nė IRJM dhe janė argumente pėr bllokimin e procesit arsimor nė USHT.
Nėsė nuk kthehet gjendja e mėparshme financiare nė USHT (pa asnjė kompromis tė mundshėm) USSH-ja nė USHT do tė marr masa duke ja filluar nga protestat, grevat e pėrgjithshmė tė cilat ēoin nė bllokimin e procesit dhe jetės arsimore brenda IRJM-sė.
Edhe njė herė bėjmė thirrje pėr tė gjithė Studentėt Shqiptarė kudo qė studijojnė tė na mbeshtesinė nė pėrpjekjet tona tė arsyeshme pėr tė mbrojtur tė drejtat e Strudentėve Shqiptarė nė IRJM.

Unioni i Studentėve Shqiptarė (USSH)
Kosovė –Shqipėri-Maqedoni
Bordi Ekzekutiv


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull


Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio