Studentet.info
Lajme : MITROVICĖ : Ish studentėt e pakėnaqur
Kyqur 26-09-2005 3:15:45 (2486 Lexime)


Tė diplomuarit kėrkojnė tė figuroj nė diploma, FSHTA

Mitrovicė, 26 SHTATOR- Ish studentėt e Shkolės sė Lartė Teknike nė Mitrovicė, janė shprehur ta pakėnaqur me transformimin e kėsaj shkollė nė Fakultetin e Shkencave tė Aplikuara.
Transformimi i Shkollės sė Lartė Teknike nė Mitrovicė nė Fakultet tė Shkencave Teknike tė Aplikuara u mirėprit nga tė gjithė studentėt e SHLT-sė, mirėpo siē duket ky sukses nuk ishte krejtėsisht i pėrkryer meqenėse u shkėputen dy departamente nga procesi mėsimor, si dhe nga disa burime u muar veshė se studentėve tė gjeneratave tė kaluara, tė regjistruara nga viti akademik 2001 deri mė tani, tė cilėt kanė punuar me sistemin e reformuar, nuk do t’iu figuroi emri Fakultet i Shkencave Teknike tė Aplikuara nė diplomat e tyre por e kundėrta SHLT.Ky lajmė krijoi te studentėt njė revoltė dhe tė gjitha pakėnaqėsit e tyre filluan ti adresojnė nė zyrėn e Unionit tė Pavarur rė Studentėve, qė ėshtė organizata mė e besueshme tek studentėt, prandaj UPS-FSHTA bėri disa lėvizje nė kėtė drejtim dhe vendosi tė bėjė presion tė vazhdueshmėm te institucionet pėrkatėse nė mėnyrė qė ky problem tė zgjidhet sa mė parė.
Kjo kėrkesė arsyetohet me shumė fakte, “duku u nisur nga numri i kredive ėshtė plotėsisht i njejtė, pastaj numri i provimeve ėshtė poashtu i njejtė, si dhe nuk ka asnjė ndryshim nė planprogramin e ri, prandaj mendojmė se ėshtė plotėsisht e drejtė kėrkesa jonė qė edhe nė diplomat e stdentėve tė regjistrua nga viti akademik 2001 e deri mė tani tė figuroj emri Fakultet i Shkencave Teknike tė Aplikuara”, u shprehėn pėrfaqėsuesit e unionit tė studentėve nė Mitrovicė.
Ēdo zgjidhje tjetėr konsiderohet e padrejtė dhe ėshtė e pa pranueshme pėr ne si organizat qė mbron tė drejtat e studentėve, njoftoi unioni I studentėve tė Mitrovicės.

Nga: Naim HAJRA.
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio