Studentet.info
Lajme : QEVERIA NDĖRRON MENDJE-S’KA NIVELIZIM PAGASH PĖR KĖTĖ VIT
Kyqur 30-09-2005 14:15:26 (1581 Lexime)

3 tetori i gjenė nė grevė mėsimdhėnėsit kosovar


PRISHTINĖ, 30 SHTATOR- Loja qė ėshtė duke bėrė Qeveria e Kosovės rreth nivelizimit tė pagave me mėsimdhėnėsit kosovar, i ka shtyer kėta tė fundit qė tė marrin njė vendim qė nga data tre tetor tė futen nė grevė. Jo vetėm pėr mėsimdhėnėsit ėshtė greva alternativė e fundit. Kėsaj here, meqė konsiderojnė se qeveria i ka mashtruar tė gjithė punėtorėt, kryesia ekzekutive e BSPK-sė ka vendosur qė tė shpall grevė mė 3 tetor 2005, me theks tė veēantė nė shėrbimet civile tė Kosovės dhe nė ndėrmarrjet publike.


Kėrkesat e grevės do tė jenė vetėm dy: zbatimi i Kontratės Kolektive me anekset plotėsuese dhe nivelimi i pagave nė shėrbimet civile, nė mėnyrė retroaktive prej 1.07.2005.Pėr organizimin e grevės mė 3 tetor, Kryesia Ekzekutive e BSPK sė zgjodhi edhe Kėshillin Grevist, tė cilėn e pėrbėjnė pesė pėrfaqėsuesit e shėrbimeve civile dhe atyre publike, si dhe njėri nga nėnkryetarėt e BSPK sė.Kėshilli Grevist sot do tė mbajė konferencė me gazetarė, ku do tė precizojė mėnyrėn dhe modalitetet e organizimit tė grevės nė shėrbimet civile dhe ato publike nė Kosovė.
Ndryshe, dita e hėnė mund ti gjejė nė grevėtė gjithė mėsimdhėnėsit, duke filluar nga ata qė janė tė punėsuar nė sektorin fillor, tė mesėm por edhe ata tė sektorit universitar. Vlenė pėr tu theksuar edhe kjo e dhėnė. Pastrues nė ndėrmarrjet e PTK-sė, KEK-ut, Aeroportit tė Prishtinės e tė tjerė marin paga mė tė larta se mėsimdhėnėsit kosovar, madje edhe se ligjėruesit nė universitet. Kjo ėshtė nėnqmuese pėr shtresėn mė themeltare tė shtetit e cila nxjerrė kuadro ēdo vit, shtresė kjo qė ka punuar me vetėkontribut mėse dhjetė vite sa Kosova ishte nėn robėrinė millosheviqiane.

Nga: Besnik Krasniqi
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio