Studentet.info
Lajme : Urime 28 Nėntorin - Ditėn e Flamurit
Kyqur 27-11-2004 14:15:10 (4329 Lexime)Urime 28 Nėntorin - Ditėn e Flamurit

U ben 92 vjet nga dita e shume pritur e lumtur dhe e paharruar, kur ne vloren heroike, mbas pes shekuje roberie, plaku i menqur i kombit ton, heroi i popullit Iamail Qemali, shpalli pavarsin e shqiperise dhe ngriti te lire dhe krenar flamurin e shejnte te shqiptarise. Ne keto dite, ne prag te festes se bekuar te flamurit, ju pershendes te gjithve dhe ju uroj nga zemra gezuar diten e flamurit. Kjo dite e vecant jubilare na bashkon ne te gjith me teper se kurdoher, ne nje fest te madhe ku do ku ndodhemi ne shqiperi, ne kosove, ne macedoni e ne krejt trojet tona ku do qe jane. Si edhe ne emigrantet te shperndare neper bote.
Flamuri, gjuha dhe ideali kombetare jan ato qe na kan mbajtur gjall ne shekuj. Le ti mbajm gjithmon te gjalla keto virtyte te cmuara kombetare. Tua lejm amanet e trashegim brezave qe do vijn, ashtu siq na i lan amanet ne , brezat qe shkuan. Shqipetari e ka pasur ne jete te jeteve kombin, gjuhen dhe flamurin. Tre shtyllat te identitetit dhe besimit kombetar. Per kete arsye as u mposht e as u gjunezua kurr, por, si nje lis shekullor, u beri balle te gjith furtunave, te cilat historia jo rrale here ja hodhi perballe tinezisht e padrejtesisht. Ja pse shqipetari nuk u shuajt, nuk u zbe por mbijetoj. Ja pse fjalet e shejnta te hymnit ton: Per rreth flamurit te perbashkuar me nje deshir me nje qellim“ na therrasin per dite edhe duhet te behen motoja jjon e perhershem per te mos harruar kurr, dashurin per atdheun, per kombin shqipetare dhe per flamurin shkabe dy krenare, qe shqiptari duhet te ndihet i lire, krenare dhe zot ne trojet e veta dhe te jete i bashkuar me frymen e shqiptarizmit pa dallim feje, krahin apo opinione politike. Vetem keshtu te nderuar bashkatdhetare, edhe kombi yne do ti realizoj perfundimisht aspiratat tona finale, bashkimin, begatin dhe perspektiven per te cilen luftojm gjdo dite. Edhe nje here motra dhe vellezer , ju uroj nga zemra: Gezuar diten e flamurit!!!!!
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio