Studentet.info
Lajme : Universiteti Shtetėror i Tetovės
Kyqur 05-10-2005 5:02:34 (1742 Lexime)

Paregullėsitė dhe moskorektėsia e profesorėve nė USHT vjen si pasojė e fazave tė vėshtira nė tė cilat ka kaluar ky instituicion .


Tetovė, 5 TETOR- Gjatė vizitės sė Ministrit tė Arsimit Ayis Polloyhani me senatin e Universitetit shtetėror tė tetovės u hapėn shumė dilemma tė rėndėsishme pėr universitetin si institucion dhe pėr studentėt nė pėrgjithėsi tė cilėt janė mė se tė prekur nga kjo cėshtje.”Korektėsia e stafit akademik nė kėtė institucion mungon sė tepėrmi pasi kjo duket nga orari nė tė cilin e shikojnė sit ė detyrueshėm .nuk ėshtė korekte nga ana e tyre qė tė mungojnė nė oraret ligjėruese por edhe se nė cfarė pikėpamje ata e shikojnė orarin e detyrueshėm tė punės .


Nuk mund tė hamendet qė njė institucion tė punojė dhe tė ri hapur maksimumi deri nė orėn dy kur dihet se edhe nė vėndet mė tė zhvilluara institucionet edukativo arsimore tė ciklit tė lartė punojnė deri nė orėn 7 tė mbrėmjes.”ishin fjalėt e ministrit tė Arsimit gjatė mbledhjes me senatin e universitetit.Reth kėsaj cėshje studentėt kanė pikpamje tė ndryshme ,ku nė bazė tė njė ankete tė realizuar me disa prej tyre pjesa mė e madhe mendojnė se eksistojnė disa paregullėsira .”Vonesat e profesorėve nė njė tė kaluar ka qėnė mė e pranishme por edhe sot ky fenomen ėshtė I pranishėm porn ė suaza tė normaes duke marė parasysh kohėn e vėshtirė qė ka kaluar universiteti”u shpreh Gertiana Lutaj studente e fakultetit Juridik nė USHT.Kurse studentja e drejtimit tė ekonomisė ėshtė e mendimit se kėto tolerime nuk duhet tė ndodhin”Ėshtė e pakonceptueshme qė nė njė institucion tė kihet vonesa dhe mos korektėsi nga ana e profesorėve pasi ata duhet tė jenė pasqyrė e njė mirėsjelljeje pėr ne .Ėshtė e vėrtetė qė ka paregullsira tė kėtilla nga na e profesorėve dhe nė kėtė drejtim duhet tė meren masa nga ana e institucioneve”thotė Nurani.Kurse rektori I USHT-sė ėshtė I mendimit se ky fakt ėshtė present pėr shkak tė dy fazave nė tė cilat ka kaluar Universiteti .Periudha 10 vjecare para legalizimit tė universitetit dhe pas legalizimit tė tij ka qėnė e vėshtirė dhe me shumė probleme .Vėrejtjet e ministrit Azis pollozhani kanė qėnė me me nje ton sygjerues pasi ėshtė e vėrtetė se ka shumė tė aritura por edhe mangėsi por kėto me kalimin e kohės do tė regullohen .Kėtu janė nė pikėpyetje standartet para kushteve apo kushtet para standarteve dhe kjo ėshtė dicka qė ne nuk e kemi nė dorė por ėshtė koha ajo qė do ta tregojė”tha rektori I kėtij institucioni Nexhbedin Beadini.

Nga:Diana FEKA
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio