Studentet.info
Lajme : Adresa e aktorėve tani mė ka njė emėr dhe njė vend tė caktuar dhe tė unifikuar
Kyqur 05-10-2005 5:03:55 (1902 Lexime)

HAPET NĖ TETOVĖ KLUBI PĖR NJERĖZIT E ARTIT


Tetovė, 5 TETOR- Themelimi I njė klubi ku do tė takohen tė gjithė aktorėt dhe ata qė dėshirojnė tė takohen me t’a ėshtė themeluar tanimė nė Tetovė nė hapėsirat e Qendrės Kulturore nė Tetovė . Kjo ka mundėsuar atė se jo gjithnjė dėshirat janė tė paaritshme.Kėtė e kanė dėshmuar aktorėt e Tetovės tė cilėt dėshirėn e kahmotėshme pėr njė vend ku do tė takoheshin bashkė,e kurorrėzuan me hapjen e njė klubi tė aktorėve. Kjo hapėsirė do tju shėrbej atyre si vend ku do tė takohen dhe shkėmbejnė mendime pėr sa ju pėrket realizimit tė projekteve tė tė tyre.
Fillimi i funksionimit tė klubit tė aktorėve ka zgjuar njė interesim tė madh tek vetė aktorėt.Ata si asnjėherė mė parė mbi tavolinat e tyre shtrojnė c’ėshtjet e tyre mė tanguese si dhe mendimet apo i detė e ndryshme qė mund tė rezultojnė me projekte konkrete.


Tė gjithė poetėt Tetovarė e cmojnė lart dhe e vlerėsojnė hapjen e kėtij klubi.Ata thonė se njė gjė e tillė ėshtė dashur tė bėhet qė mė herėt.”Tetovės i ka munguar njė kohė tė gjatė njė ambient i kėtillė dhe me kėtė qė ėshtė bėrė ,ėshtė krijuar njė vend i posacėm ku pėr cdo ditė do tė takohen njerėzit e artit,kulturės letėrsisė dhe tė sė bukurės nė pėrgjithėsi” tha aktori Refet Abazi.
Tė njejtin mendim e ndan edhe aktorja Drita Kaba.Ajo thotė se dėshirat janė tė mėdha por jo gjithnjė tė realizueshme ,por se nė rastin konkret jemi befasuar pėr tė mirė.”Ėshtė ide e mirė e iniciatorėve e cila fatmirėsisht u kurrorėzua me sukses,me qė aktorėt,mes tjerash kanė edhe njė vend tė sigurtė ,ku mund ti kėrkosh apo tė kėrkohen me njėri me tjetrin” tha Drita Kaba.
Njėri nga iniciatorėt kryesor tė hapjes sė klubit tė aktorėve ėshtė Mirsad Iseini .Ai tha se ”shpresoj qė kjo qė e bėmė ne, tė shėrbej si shembull pėr tė tjerėt,sepse nė kėtė mėnyrė cdo klub do tė tubonte njerėzit e profesionit pėrkatės dhe nė kėtė mėnyrė gjėrat do tė ishin mė tė definuara” thotė ai .
Klubi i artistėve gjendet nė pjesėn e poshtme tė njėrit nga ambientete pashfrytėzuara tė Qendrės Kulturore.Edhe drejtori I Qendrės Kulturore nė Tetovė Ejup Mamuti ka shprehur njė kėnaqėsi tė vecantė pėr themelimin e njė klubi ku artistėt e ndrzshėm do tė tubohen nė tė ardhmen. Ai tha se ”jam shumė i kėnaqur qė hapėsirat e kėtilla tė Qendrės Kulturore,shfrytėzohen pikėrisht pėr nevoja reale tė atyre qė janė pjesė e kulturės”tha Mamuti.
Sipas iniciatorėve ky klub nuk ėshtė strikt vetėm pėr aktorėt por tė mirseardhur janė edhe ata qė dėshirojnė tė takohen me aktorėt.

Nga:Gėzime IMERI
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio