Studentet.info
Lajme : Kjo nuk ėshtė aktirm aktorėt po jetojnė njė dramė tė vėrtetė.
Kyqur 05-10-2005 5:06:04 (1605 Lexime)

Protestat do tė vashdojnė edhe pas takimit me rektorin e USHTsė

Tetovė, 5 TETOR- Aktorėt e USHT-sė tė diplomuar nė kėtė institucion die vashduan pėrsėri me protestat para rektoratit pėr zyrtarizimin e diplomave tė tyre.Ka mė se njė vit e gjysėm qė studentėt e diplomuar nė aktrim nė Universitetin Shtetėror tė tetovės nuk e kanė zgjidhur cėshtjen e tyre nė lidhje me nostrifikimin e diplomave .Proetstat e realizuara para shumė kohėsh kanė heshtur pėe njė kohė relativisht tė gjatė por jo sepse cėshtja ishte zgjidhur por kjo kohė ka qėnė nė dispozicion tė universitetit pėr tė ndėrmarė masa nė drejtim tė zgjidhjes tė kėsaj cėshtje .Rektori pranoi nė biseda pėrfaqėsuesit e Kėshillit tė aktorėve ,ku pėrvec rektorit nė bisedime ishin edhe sekretari I pėrgjithėshėm dhe prorektori.


Kryetari I kėshillit protestues Burhan Amiti para tė pranishme bėrėi tė ditur edhe njė herė nė pika tė shkurtra gjėndjen nė tė cilin ndodhen studentėt e aktrimit.”Ne para njė viti kemi kėrkuar me shkrim nga rektorati dhe senati I USHT-sė zyrtarizimin e diplomave tona ,ata edhe sot e kėsaj dite nuk na kanė dhėnė pėrgjigje me shkrim ,prej atėherė na u zotuan vetėm gojarisht se problemi ynė se do tė zgjidhet shumė shpejt.Sot e kėsaj dite nuk na janė zgjidhur problemet tanguese por ne kėrkojmė me ngulm zgjidhjen sa mė tė shpejtė tė tyre pasi koha dhe vonesa na con nė dėm edhe njė vit tjetėr tė jetės tonė .Edhe tani fjalėt e rektorit janė tė njėjta “do tė zgjidhet ky problem”.Sipas tij rektori flet nė gjuhėn e pushtetit tė vitit 1994 kur edhe u themelua UT-ja .”Kėtu ka regulla ,ka procedurė ,ekzistojnė institucione ,nuk shkojnė punėt ashtu si mendoni ju ,duhet respektuar ligji ,ne e kemi bėrė punėn tonė ,tani a do tė zgjidhet ky problem varet nga institucionet” u shpreh rektori gjatė takimit tė realizuar me pėrfaqėsuesit e aktorėve protestues.”Fjalėt e fundit tė pėrfaqėsuesit tė kėshillit protestues ishin kėto “Po zoti rector ju keni punė tė tjera ,jeni I madh sot ,porn e kemi njė punė zyrtarizimin e diplomave tona kjo ėshtė e shenjtė pėr ne sepse nė cdo institucion ku kėrkojmė punė na e pėrplasin derėn fytyrės ,bile edhe vet institucioni kun e kemi studiuar gjithė ato sakrifica ,shpall konkurs dhe thotė “pėr tu punėsuar si asistentė nė USHT kanė tė drejtė tė konkurojnė vetėm ata qė kanė diploma tė nostrifikuara.Ne kėrkojme me ngulm njihjen e diplomave tona pasi gjatė fundit tė kėtij viti Ministria e kulturės ndan buxhetin pėr projekte e teatreve dhe tė aktorėve gjithashtu”tha kryetari I kėshillit protestues.protestat do tė vashdojnė edhe gjatė javės sė ardhėshme deri nė aritjen e tė drejtės njerėzore qė e ka cdo cdo njeri.

Nga:Diana FEKA
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio