Studentet.info
Lajme : VAZHDON GREVA E PROFESORĖVE TĖ UP-SĖ
Kyqur 05-10-2005 13:06:30 (1439 Lexime)

Profesorėt e UP-sė nuk i binden thirrjes sė Qeverisė pėr tė hequr dorė nga greva

PRISHTINĖ, 5 TETOR- Sot ėshtė dita e tretė e grevės qė janė duke realizuar profesorėt e Universitetit tė Prishtinės, por edhe mėsimdhėnės tė sektoreve tė ndryshme nė mbarė Kosovėn. Mos realizimi i kėrkesave tė tyre nga ana e Qeverisė, ka bėrė qė pėr tre ditė profesorėt tė jenė prezent nė vendet e tyre tė punės, por jo edhe tė realizojnė mėsim. Ata edhe nė ditėn e tretė kanė po tė njejtat kėrkesa: nivelizimin e pagave dhe zbatimin i Kontratės Kolektive me anekse.


Kryetari i Kėshillit grevist tė BSPK-sė, Asllan Bajrami, thotė se greva do tė vazhdojė edhe sot, pas pushimit njėditor pėr shkak tė festės kalendarike. Sipas tij, grevistėt nuk do tė heqin dorė nga greva deri nė plotėsimin e kėrkesave tė tyre.
Nė anėn tijetėr Qeveria e Kosovės, nė mbledhjen e djeshme, ka diskutuar dhe analizuar tė gjitha vėshtirėsitė e shfaqura lidhur me aplikimin e sistemit tė ri tė pagave, me ē’ rast ka konstatuar se ajo ėshtė e vendosur pėr tė rishikuar deri nė detaje Rregulloren pėr Nivelimin e Pagave. Nė kėtė kontekst, Qeveria edhe njė herė fton punėtorėt e arsimit dhe tė shėndetėsisė qė ta ndėrprejnė grevėn, sepse kjo nuk ėshtė forma pėr zgjidhjen e problemeve. Sipas ekzekutivit kosovar rruga pėrmes grevave nuk ėshtė alternativa mė e mirė pėr zgjidhjen e problemeve. Megjithatė ekzekutivi vendor thotė se po vazhdon pėrpjekjet e saj pėr gjetjen e njė zgjidhje tė mundshme pėr punėtorinė kosovare.

Nga:B. KRASNIQI
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio