Studentet.info
Lajme : KONFERENCĖ SHTYPI E UPSUP-SĖ
Kyqur 10-10-2005 11:43:37 (1299 Lexime)

UPS kėrkon ndėrprerjen e grevės duke i plotėsuar kėrkesat e profesorėve

10 TETOR- Kryesia e Unionit tė Pavarur tė Studentėve (UPS) tė Universitetit tė Prishtinės (UP), tė hėnėn kėrkoi nga institucionet e larta tė Kosovės ndalimin e grevės sė profesorėve dhe plotėsimin e disa kėrkesave tė tyre. Kėrkesat tė cilat parashtroi kryesia e UPS-sė ishin ndėrprerja e grevės sė profesorėve duke realizuar kėrkesat e tyre sa mė parė, pastaj pėrmirėsimi i kushteve tė studimeve nė UP, lirimi i objekteve universitare nė Mitrovicėn veriore nė mėnyrė qė t’ju mundėsohet studentėve kthimi nė objektet e tyre, si dhe hapja e vendeve tė reja tė punės pėr studentėt e diplomuar, etj.Kryetari i UPS- UP-sė, Sejdi Hoxha tha se studentėt kanė kėrkuar qė greva tė ndėrpritet, dhe se nėse nuk realizohen kėrkesat e tyre do tė mbajnė mbledhje dhe debate qė kjo gjendje nė UP tė ndryshojė. Hoxha tha se studentėt edhe profesorėt janė lodhur me njė gjendje tė tillė nė UP. “Profesorėt janė nė gjendje tė vėshtirė, dhe ata janė tė vendosur qė tė vazhdojnė grevėn deri nė realizimin e kėrkesave tė tyre. Nė kėtė rast, edhe ne si studentė, do t’i japim njė mbėshtetje atyre, nė mėnyrė qė me rritjen e rrogave tė rritet edhe pėrgjegjėsia e profesorėve ndaj studentėve”, tha Hoxha. Sipas Hoxhės, UPS-ja kėrkon zgjidhje tė situatės sė krijuar nė UP ndryshe nuk pėrjashtohet mundėsia e kėrkimit tė drejtave tė tyre edhe nė forma tė tjera. Qė nga 3 tetori nė tri nivelet e arsimit ėshtė duke u mbajtur grevė, tė cilėn vazhdojnė ta respektojnė mbi 90 pėr qind e tė gjitha shkollave nė mbarė Kosovėn duke pėrfshirė edhe Universitetin. /KosovaLive
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio