Studentet.info
Lajme : Kėshilli I studentėve tė artit dramatik
Kyqur 28-12-2004 15:36:46 (1640 Lexime)

Shqyrtohet propozimi i ministrit

TETOVĖ (29 DHJETOR)-Pėrfaqėsuesit e Kėshillit tė studentėve tė diplomuar nė fakultetin e dramės dega e aktrimit kanė zhvilluar nė fillim tė kėsaj jave njė takim me ministrin e Arsimit tė Maqedonisė Azis Pollozhanin nė tė cilin ėshtė biseduar pėr mundėsitė apo modalitetet tė cilėt mund tė jenė tė zbatueshme pėr tu zgjidhur problemi I studentėve tė kėtij Fakulteti tė cilėt anuluan protestat e paralajmėruara pėr tė hėnėn. Ky Kėshill kėrkon legalizim tė kėtij Fakulteti dhe njohjen e diplomave.Kryetari I Kėshillit tė studentėve Muzafer Etemi I konfirmoi redaksisė sone pėr njė takim tė tillė . Ai tha se sipas prononcimit tė ministrit ky problem mund tė zgjidhet nė dy mėnyra.

Forma e parė ėshtė zyrtarizimi I Fakultetit tė Artit tė dramės nė Tetovė, mirėpo sipas Etemit ky zyrtarizim kėrkon kushte dhe standarde tė mira, pėr shkak se nė Tetovė mungojnė kėto kushte dhe forma e dytė sipas tij nė bisedė midis ministrit dhe Kėshillit ka qenė kalimi I klasave tė cilat aktualisht studjojnė nė Tetovė pėr nė Shkup, bashkė me profesorėt e tyre qė kėto studentė tė diplomojnė nė Universitetin “ Shėn Kirili dhe Metodi”. Pyetja se si mund tė zgjidhet cėshtja e diplomave , ministry ka thėnė se do tė krijohet njė Komision tė cilin do ta caktojnė profesorėt dhe do tė vlerėsojė njohurittė e aktorėve dhe ndoshta do tė ketė njė provim plotėsues pėr njohjen e kėtyre diplomave.
“Pikėrisht pėr kėtė ne caktuam njė takim me studentėt dhe profesorėt pėr tė shqyrtuar kėto mundėsi tė ministrit dhe kryesia e kėshillit do tė bėjė tė njohur vendimet qė do tė marrim nė takimin e sotėm” tha Etemi. Nė takimin e sė martės kishte konfirmuar prezencėn e tij edhe sekretari shtetėrorė nė Ministrinė e Kulturės.

Nga: Urim SALIHU (Fakti)
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio