Studentet.info
Njoftime : SEE-UNIVERSITY
Kyqur 14-10-2005 11:54:26 (1632 Lexime)

TĖ nderuar studentĖ ,

KĖshilli i Universiteti tĖ EvropĖs Juglindore, nĖ mbledhjen e mbajtur mĖ datĖ 12.10.2005, nĖ lidhje me kushtet pĖr kalueshmĖrinĖ e studentĖve nĖ vitin e ardhshĖm tĖ studimeve miratoi kĖtĖ:

UDHĖZIM

pĖr mĖnyrĖn e pĖrcaktimit tĖ kushteve pĖr STUDENTƋT TƋ CILƋT NUK KANƋ PLOTƋSUAR KUSHTET E KALUESHMƋRISƋ nĖ vitin e ardhshĖm tĖ studimeve

- PĖrgjegjĖs pĖr studentĖt qĖ nuk kanĖ plotĖsuar kushtet e kalueshmĖrisĖ do tĖ jetĖ pro-dekani pĖr cĖshtje studentore i fakultetit pĖrkatĖs;

- Vendimi pĖr riregjistrim tĖ vitit lĖshohet nĖ bazĖ tĖ KƋRKESƋS SƋ STUDENTIT. KĖrkesa meret nĖ zyrĖn e pro-dekanit pĖr cĖshtje studentore tĖ fakultetit pĖrkatĖs;

- KƋRKESA MUND TƋ BƋHET PREJ DATƋS 13.10.2005 DERI 21.10.2005;

- Sipas transkriptĖs zyrtare tĖ dhĖnĖ nga shĖrbimi studentor pro-dekanit dhe kĖrkesĖs sĖ nĖnshkruar nga studenti, pro-dekani verifikon nĖse studenti plotĖson kushtet pĖr riregjistrim tĖ vitit sipas vendimit tĖ KĖshillit tĖ UEJL si vijon:

o studenti qĖ ka nĖn 36 kredi do tĖ riregjistrojĖ vitin e parĖ tĖ studimeve;
o studenti qĖ ka nĖn 96 kredi do tĖ riregjistrojĖ vitin e dytĖ tĖ studimeve;
o studenti qĖ ka nĖn 156 kredi do tĖ riregjistrojĖ vitin e tretĖ tĖ studimeve;

- Pasi studenti tĖ ketĖ plotĖsuar kushtet pĖr riregjistrim tĖ vitit, atĖherĖ pro-dekani do tĖ plotĖsojĖ akt-vendimin pĖr riregjistrim. NĖ akt-vendim, nĖ bazĖ tĖ transkriptĖs, do tĖ shĖnohet numri i kredive qĖ studenti duhet tĖ rimarĖ nĖ vitin akademik qĖ riregjistron. P.sh. studenti qĖ ka 75 kredi do tĖ mund tĖ riregjistrojĖ vitin e dytĖ tĖ studimeve dhe duhet tĖ rimarĖ edhe 45 kredi (nga 120-75) nĖ vitin rrjedhĖs akademik. Pastaj do tĖ kalkulojĖ shumĖn qĖ duhet studenti tĖ paguajĖ pĖr ti ndjekur kĖta lĖndĖ. Vlera e nji krediti SET (ECTS) tĖ rimarur eshte 50% e nji krediti SET tĖ rregullt;

- NĖ akt-vendim, nĖ bazĖ tĖ analizĖs sĖ transkriptĖs pĖr studentin pĖrkatĖs, pro-dekani do tĖ pĖrcaktojĖ edhe lĖndĖt (me kreditĖ pĖrkatĖse) tĖ cilĖt studenti duhet ti rimarĖ gjatĖ vitit rrjedhĖs akademik. Do tĖ pĖrcaktohen lĖndĖt bazike sipas prioritetit. P.sh. duhet tĖ japĖ Kontabilitetin I, pastaj Kontabilitetin II.

- NjĖ akt-vendim i jepet studentit, njĖ kopje rruhet pĖr Departamentin dhe njĖ kopje dĖrgohet nĖ zyrĖn e regjistrit;

- Studenti me vendimin e marur nga pro-dekani, pĖr tĖ bĖrĖ riregjistrimin e vitit, duhet tĖ bĖjĖ pagesĖn e shumĖs sĖ pĖrcaktuar nĖ vendim nĖ xhiro-llogarinĖ e univerzitetit:

• Xhiro llogaria: 200-000877547449
Numri tatimor: 4028003134292

- VENDIMIN, STUDENTƋT MUND TA MARIN NƋ ZYRƋN E PRO-DEKANIT PREJ DATƋS 24.10.2005 DERI 28.10.2005. NƋ TƋ NJEJTƋN KOHƋ DUHET TƋ BƋHET EDHE PAGESA DHE TƋ DƋROGHET NƋ ZYRƋN E REGJISTRIT;

- Pas datĖs 28.10.2005 pĖr cdo pagesĖ tĖ vonuar do tĖ paguhet denim nĖ shumĖn
prej 5.000 denarĖ (82 ā‚) nĖ xhiro-llogarinĖ e njejtĖ

- PĖr studentĖt tĖ cilĖt kanĖ riregjistruar VITIN E PARƋ, TƋ DYTƋ apo TƋ TRETƋ, respektivisht, do tĖ organizohet mĖsimdhĖnie dy herĖ nĖ muaj sipas orarit tĖ vecantĖ i cili do tĖ shpallet nĖ gjysmĖmuajin e parĖ tĖ NĖntorit. StudentĖt e riregjistruar gjithashtu do kenĖ tĖ drejtĖ tĖ hyjnĖ nĖ afatet e rregullta tĖ provimeve dhe atĖ:

o NĖ afatin e shkurtit 2005/ā€™06 pĖr provimet qĖ servisohen nĖ semestrin dimĖror;
o NĖ afatin e korrikut 2005/ā€™06 pĖr provimet qĖ do servisohen nĖ semestrin pranveror dhe
o NĖ afatin e shtatorit 2005/ā€™06 pĖr tĖ dy semestrat e vitit qĖ riregjistrojnĖ sipas plan-programit qĖ kanĖ vijuar deri mĖ tani.

VĖREJTJE:

- TĖ gjithĖ studentĖt tĖ cilĖt KANĖ PLOTĖSUAR kushtet e kalueshmĖrisĖ dhe kanĖ regjistruar vitin vijues tĖ studimeve, POR nuk nuk kanĖ arritur kreditĖ e duhura pĖr tĖ pĖrmbyllur viti e studimeve qĖ kanĖ vijuar: 60, 120, 180, 240 kredi SET (ECTS), respektivisht, pĖr tĖ fituar tĖ drejtĖn tĖ rimarin kreditĖ (provimet) e mbetura nga viti paraprak do tĖ duhet tĖ paguajnĖ njĖ shumĖ tĖ caktuar mjetesh nĖ kundĖrvlerĖ tĖ numrit tĖ kredive (provimeve) qĖ do tĖ caktohet nga Universiteti nĖ muajin NĖntor.KĖshilli i UEJL,


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull


Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio