Studentet.info
Lajme : Konkurimi, me mesatare
Kyqur 19-10-2005 3:12:06 (1741 Lexime)

Pollo: 2 200 kuota tė lira pėr universitetet e mbyllura

Tiranė, 19 TETOR- Maturantėt qė mbetėn jashtė auditoreve nga mbyllja e Universiteteve nė Durrės, Fier dhe Berat mund tė pėrfitojnė nga kuotat e parealizuara nė universitetet e rretheve. Sipas ministrit tė Arsimit dhe Shkencės, Genc Pollo, regjistrimet pėr kėto kuota tė mbetura bosh pėrfundojnė nė datėn 24 tetor. “Me njė udhėzim tė veēantė tė ministrit, kėta maturantė kanė njė shans pėr tė pėrfituar nga 2 200 kuotat e parealizuara nė universitetet e Elbasanit, Vlorės, Korēės, Gjirokastrės e Shkodrės”, - tha dje Pollo gjatė njė konference pėr shtyp. Sipas tij, kėta maturantė tė regjistruar nė tre universitetet do tė vihen nė radhėn e konkurentėve me dosje. “Konkurimi pėr kėtė kategori nuk do tė bėhet si gjithė tė tjerėt, duke iu nėnshtruar konkursit. Ata kanė tė drejtė tė konkurojnė pėrmes dosjes qė do tė paraqesin nė universitetin pėrkatės”, - tha Pollo. Pra, sipas kėsaj deklarate, kėta maturantė do tė hyjnė nė garė me tė interesuarit e tjerė pėrmes mesatares sė mbledhur gjatė viteve tė shkollės sė mesme.


Rimbursim, pas 24 tetorit
Asnjė prej tė regjistruarve nė Durrės, Fier e Berat, qė nuk do tė mund tė bėhen pjesė e auditoreve nė universitetet e rretheve, ku ka vende bosh, nuk do t’u mbahet tarifa e regjistrimit. “Sa pėr pagesat e konkurentėve nė tre qytetet, Durrės, Fier dhe Berat, kam dhėnė urdhėr pėrpara dy javėsh qė kėto shuma t’i kthehen konkurentėve tė paregjistruar, por kjo verifikohet kur pėrfundon regjistrimi nė universitete”, - theksoi Pollo, duke garantuar se tarifa prej 2 mijė lekėsh e regjistrimit do tė kthehet pėr tė gjithė ata qė nuk do tė pėrfitojnė nga mundėsia qė u jepet. Kthimi i kėsaj shume, sipas Pollos, do tė bėhet pas datės 24 tetor, kohė kur shėnon fundin procesi i regjistrimit pėr 2 200 vendet e parealizuara nė rrethe. “Nė pėrfundim tė regjistrimit, pas datės 24 tetor, dega e Thesarit nė kėto tre qytete do tė ketė listat gati dhe do tė fillojė rimbursimin e tarifės sė regjistrimit”, - tha ai, duke iu kundėrpėrgjigjur kryetarit tė opozitės, Edi Rama, nė deklaratėn e dy ditėve mė parė pėr kthim tė parave pėr kėtė kategori maturantėsh. Ai ka theksuar se nė mes tė muajit shtator pėrmes mediave, nė mėnyrė tė pėrsėritur ka kėrkuar ndjesė pėr shqetėsimin qė iu shkaktua maturantėve e familjeve tė tyre. “I sugjeroj zotit Rama si kryetar i Partisė Socialiste, edhe ai tė marrė pėrgjegjėsitė pėr zullumet qė ka bėrė partia e tij ditėt e fundit nė pushtet. Tė dėnojė fillimisht hiperkuotat dhe tri sudeshkollat, e pastaj t’i kthehet qeverisė me kėtė kėrkesė”, - pėrfundoi ai, duke deklaruar se bashkėpunimi me Bashkinė e Tiranės do tė vazhdojė sė shpejti me njė projekt arsimor me vlerė 20 milionė euro.

Kuotat shtesė
“Futja e teknologjive tė informacionit, informatikės dhe gjuhės angleze masivisht nė shkolla, ėshtė njė nga synimet e Ministrisė sė Arsimit dhe Shkencės. Lidhur me kėtė, ne synojmė nė njė projekt afatgjatė”. Kėshtu i ėshtė pėrgjigjur dje ministri Pollo pyetjes, nėse do tė ketė hapa konkretė lidhur me propozimin e kryeministrit pėr 2 000 kuota shtesė nė degėn e Anglishtes, Informatikės dhe teknologjisė sė informacionit. Ai ka pranuar se do tė punohet pėr shtrirjen dhe zgjerimin e rrjeteve tė laboratorėve nėpėr universitete. Punė kjo shumė e rėndėsishme pėr mbarėvajtjen e mėsimdhėnies. Krahas kėsaj, Pollo ka ritheksuar se nė shkollat e larta janė tashmė 90% e maturantėve, shifėr qė tregon vetė se liberalizimi ėshtė i kryer.

Nga:Bruna Prifti
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio