Studentet.info
Lajme : Vazhdojnė bllokadat e rrugėve nė Tetovė
Kyqur 28-12-2004 15:50:36 (2104 Lexime)

.
STUDENTĖT KĖRKOJNĖ DORĖHEQJEN E E REKTORIT BEADINI

TETOVĖ (29 DHJETOR)-Bashkim Gllareva kryetar I kėshillit grevist tė studentėve, ka ftuar dje studentėt qė edhe mė tej tu bėjnė ballė atyre qė mbyllin fakultete e hapin varre , mbyllin shkolla e hapin burgje. Marshi I studentėve forma me e re e protestės sė studentėve tė mjeksisė dhe stomatologjisė nė UT, sipas Gllarevės do tė vazhdojė deri nė realizimin e kėrkesave tė tyre

Edhe gjatė ditės sė djeshme studentėt e Fakultetit tė Mjekėsisė dhe Stomatologjisė, tė Universitetit tė Tetovės, kanė bllokuar magjistralen Tetovė-Shkup, dhe trekėndėshin qė lidh Gostivarin me Shkupin dhe Tetovėn me fshatrat e komunės sė Zhelinės.

Protestuesit me gjatė marshimit tė djeshėm sėrisht kanė mbajtur nė duar pankarta ndėrsa gjatė marshimit nėpėr qytet ata kanė brohoritur parrulla si “Poshtė Ministri” ”Poshtė Rektori”, “Poshtė Senati”, “Mjaft Vrasjeve” etj.
Gjatė protestės sė djeshme karvanit tė studentėve iu bashkangjitėn njė numėr i madh i nxėnėsve dhe studentėve tė fakulteteve tė tjera, ndėrsa nė mesin e tyre dje vreheshin edhe shumė qytetarė tė Tetovės, tė cilėt me kėtė jepnin pėrkrahjen e tyre ndaj kerkesave tė studentėve.
Bashkim Gllareva kryetar I kėshillit grevist tė studentėve, ka ftuar dje studentėt qė edhe mė tej tu bėjnė ballė atyre qė mbyllin fakultete e hapin varre , mbyllin shkolla e hapin burgje. Marshi I studentėve forma me e re e protestės sė studentėve tė mjeksisė dhe stomatologjisė nė UT, sipas Gllarevės do tė vazhdojė deri nė realizimin e kėrkesave tė tyre.
“Sot jemi nė dytėn e ditė tė marshit tonė dhe do tė marshojmė kundrė padrejtėsive, shantazheve, manipulimeve, mashtrimeve dhe gėnjeshtrave mbi tė gjitha humbjes sė tė drejtės themlore pėr arsim nė gjuhėn shqipe. Kjo e drejtė na ėshtė mohuar dhe vazhdon tė na mohohet nga qeveria sllavomaqedonase, pėr tani mė fuqimisht e dnihmuar nga zyrtarė tė lartė shqiptarė mė konkretisht nga rektori Beadini, dhe nga Seanti i UT-sė, si vegėl ėshtė Lutfi Istrefi dhe ministri i arsimit dhe shkencės tė ish republikės jugosllave tė Maqedonisė, Azis Pollozhani, qė tė dy institucionet tė udhėhequra nga shqiptarėt”-tha para studentėve Bashkim Gllareva kryetar I kėshillit grevist, nė magjistralen Tetovė-Shkup deri sa vazhdonte bllokimi I rrugėve.
“Sot studentėt largohen nga arsimi , po sot mbyllen institucione arsimore shqiptare qė janė krijuar me mund me djersė dhe gjak shqiptari. Sot studentėt shqiptarė edhe pėrkundėr dhjetėrave universiteteve shqiptare berdhin rrugėve pėr tė kėrkuar arsimim. Sot stdudentėt shqiptarė vriten dhe do tė vazhdojnė tė vriten, maltretohen, kidnapohen kurse kidnapim i tyre injorohet mizorisht. E gjithė kjo vjen si pasojė e veprimeve tė paskrupullta tė personave udhėheqės tė pandėrgjegjm tė kėtij tempulli tė diturisė”deklaroi Gllareva
Sipas tij kjo ėshtė njė absurd institucineve tona prandaj pėrgjegjėsia pėr kėtė qė ndodh bie mbi shpinėn e artyre qė tani mė pėr ta nuk ekzistojnė. Studentėt nė magjistralen Shkup - Tetovė kėrkuan nga pėrgjegjėsi pėr shumė gjėra qė kanė ndodhur shumė mė herėt, ndėrsa pėrsėritėn kėrkesėn e tyre se kėto njerėz duhet tė largohen nga ai vend, sepse nuk ia vlen tė rinė mė por tė japin dorėheqje sa mė parė.
Kryetari I kėshillit grevist u shpreh se “Ne nuk i njohim mė ata, nuk do tė kontaktojmė me ta, kurse ata ėshtė dashur tė largohen shumė mė herėt por pėr habi ata vazhdojnė me mashtrime dhe gėnjeshtra tė shumta tė cilėt do tė dalin nė shesh nė tė ardhmen. Nga ky vend ne kėrkojmė qė ata tė largohen, kurse fati ynė tė jetė nė duart e atyre qė e meritojnė dhe qė i zotohen kėsaj cėshtje kombėtare. Ky problem nuk ėshtė vetėm i yni por i gjeneratave tė shumta i qindramijėrastudnetėve tė cilėt do tė duhet tė mėsojnė”.
Protesta e studentėve mbaroi nė mėnyrė tė qetė me shpėrndarjen e tyre, dhe me apelin qė edhe nesėr tė vazhdohet e njejta formė e protestės.

Nga: Halit AJDINI (Fakti)
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio