Studentet.info
Lajme : APEL I UNIONIT TĖ PAVARUR TĖ STUDENTĖVE TĖ UP-SĖ
Kyqur 21-10-2005 11:00:50 (1355 Lexime)

UPSUP e konsideron Qeverinė si fabrikė problemesh dhe e paralajmėron me radikalizim tė situatės


PRISHTINĖ, 21 TETOR- Me anė tė njė letre tė ardhur nė redaksinė tonė Unioni i Pavarur i Studentėve tė Universitetit tė Prishtinės ka apeluar pėr tė dytėn herė tek institucionet vendore dhe ato ndėrkombėtare nė Kosovė, qė kėto institucione tė pėrshpejtojnė zgjidhjen e krizės nė arsimin kosovar. “UPS-UP me shqetėsim tė madh po e vėshtron situatėn kaotike tė krijuar pas shumė ditė greve qė ka kapluar Universitetin e Prishtinės, si pasojė e neglizhencės, joseriozitetit dhe paaftėsisė sė ekzekutivit tė Kosovės pėr t’i zgjidhur problemet nė arsimin e tė gjitha niveleve”, thuhet nė letrėn e kėsaj organizate.


UPSUP konsideron se “Kostoja e humbjes sė 20 ditėve mėsim, ėshtė shumė mė e madhe se sa realizimi i kėrkesave tė mėsimdhėnėsve pėr rritjen e pagave dhe zbatimit tė kontratės kolektive, ngase Kosova ėshtė vend i cili po pėrgatitet tė fitojė statusin e shtetit tė pavarur dhe mė pas integrimit nė familjen evropiane, kėshtu qė krizat e tilla rrezikojnė proceset politiko-shoqėrore nė vend tė cilat reflektojnė situata tė palakueshme pėr tė ardhmen e Kosovės”. Nė kontekst tė kėsaj organizata mė e vjetėr studentore e UP-sė, kėtė apel ua ka drejtuar tė gjitha institucioneve relevante, me qėllim qė kėto tė fundit tė marrin iniciativė pėr dhėnien fund krizės sė shkaktuar nga futja nė grevė tė pėrgjithshme e mėsimdhėnėsve.
Gjithashtu, Unioni i Pavarur i Studentėve konsideron se Qeveria e Kosovės nuk po dėshmon vullnetin e mirė pėr zgjidhjen e kėtij problemi dhe, sipas tyre, ėshtė kthyer nė fabrikė problemesh, duke shndėrruar misionin e tyre tė shenjt, nė mision mashtrues (disa zyrtarėve tė Qeverisė) andaj kanė kėrkuar: “Zgjidhje urgjente tė kėsaj problematike (plotėsimin e kėrkesave tė mėsimdhėnėsve); Tė dalin para organeve tė drejtėsisė ata qė shkaktuan tėrė kėtė kaos, me tė cilin paralizuan inteligjencėn dhe jetėn arsimore nė vend, pėr mė se 20 ditė!; Fund lojės me dinjitetin e profesorėve dhe studentėve!”.
“Nė tė kundėrtėn Qeveria mund tė pėrballet me radikalizim tė situatės e cila mė sė paku i duhet Kosovės nė pozicionet politike nė tė cilat gjendet aktualisht”, thuhet nė letrėn e ardhur nė redaksinė tonė nga Zyra e Informacionit tė UPSUP-sė e nėnshkruar nga Feim Maliqaj.

Nga: Besnik KRASNIQI
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio