Studentet.info
Lajme : Pranimet nė Ekonomik pa konkurs. Juridiku, Filologjiku dhe Shkencat me notė
Kyqur 22-10-2005 8:13:55 (3264 Lexime)

UT-ja, 1300 kuota pėr korrespodencėn

TIRANĖ, 22 TETOR- Universiteti i Tiranės do tė pranojė 1300 studentė nė sistemin part-time (korespondencė). Vetėm 3 fakultete nė kėtė universitet kanė zyrtarizuar dje kuotat e sistemit part-time, tė cilat do tė miratohen nga ministri i Arsimit Genc Pollo. Regjistrimet do tė nisin tė hėnėn dhe pėrfundojnė nė fund tė javės me 28 tetor. Kriteri i pranimeve do tė bėhet nė bazė tė notės mesatare, ndėrsa Ekon­omiku nuk do tė zhvillojė konkurse. “Dekanėt e fakulteteve kanė propozuar 1300 kuota, por nėse do tė ketė mė shumė kėrkesa, nga sa ėshtė parashikuar, ne mund t’i rrisim ato, duke i’u pėrgjigjur kėrkesave tė tė rinjve” tha Shezai Rrokaj, rektor i Universitetit tė Tiranės. Edhe pse udhėzimi i Ministrisė sė Arsimit, parashikon qė prani­met nė part-time tė bėhen vetėm me konkurs, sipas rektorit Rrokaj, njė tjetėr klauzolė u lė dorė tė lirė universiteteve qė tė vendosin vetė pėr mėnyrėn e pėrzgjedhjes sė studentėve


Ekonomiku
600 do tė jenė kuotat e pranimit nė sistem part-time nė Ekonomik. Ka gjasa qė kjo shifėr tė mbetet e hapur, nėse do tė ketė kėrkesa pėrtej kuotės. “Kuota pėr Fakultetin Ekonomik, nuk ėshtė fikse, pasi mund do tė pranojmė mbi atė ēka kemi propozuar”-tha dekani Dhori Kule, duke shpjeguar se nuk do tė ndiqet asnjė procedurė konkurimi pėr pranimet nė kėtė fakultet, madje nuk do tė merret parasysh as mesatarja. Nė lidhje me tarifėn e studimit, Kule shpjegon se ajo nuk do tė ndryshojė, pra ėshtė 75 mijė lekė tė reja.

Juridiku
Fakulteti Juridik, sivjet do tė hapė ėpr herė tė parė sistemin part-time. Kuota e pranimeve do tė jetė 200, shifėr kjo e lakmueshme, krahasuar me propozimet e fakul­teteve tė tjera. Ndrėkaq sa pėr kuotėn, rektori rrokaj, pohon se ajo do tė jetė 200 mijė lekė tė reja, por vendimin pėrfundimtar do ta japė ministia e Arsimit. Dekani i Juridikut, kėrkoi qysh njė vit mė parė hapjen e sistemit part-time, por kėrkesa u refuzua nga ish-ministri Memushi.

Filologjiku
Fakulteti Filologji, renditet I dyti pnga numri i vendeve qė ofron pėr korrespodencėn. Janė plot 450, pėrkatėsisht 150 vende pėr degėt e Njuhė-Leterėsisė, Gjeografisė dhe Historisė. Kuota nuk do tė pėsojė asnjė ndryshim, ajo do tė jetė 50 mijė lekė tė reja pėr seciliėn degė, ndėrkohė qė nuk ėshtė vendosur ende se cilat do tė jetė mėnyra e pėrzgjedhjes sė kandidatėve qė duan tė ndjekin degė tė dytė.

Shkencat
“Kuotat e propozuara lidhen direkt e kapacietet, akademike, por nėse do tė ketė tė tjera kėrkesa, me pėrjashtim tė Informatikės, ne do tė jemi fleksibėl pėr rritjen e kuotės”-tha dekani i Shkencave tė Natyrės Llukan Puka. Janė 130 kuota pėr Shkencat e Natyrės, nga 50 kuota pėr degėt e Bilogjisė dhe Matematikės, ndėrsa pėr Informatikėn vetėm 30. Sipas Pukės, nėse pėr dy tė parat mund tė propozohet njė rritje e kuotės, pėr Informatikėn as qė bėhet fjalė. Tarifa e studimit nė kėtė fakultet arrin nė 50 mijė lekė ėt rinj nė vit.

LZHK
Kreu i LZHK-sė, Dashamir Shehi, deklaron se Lėvizja qė ai drejton do tė mbėshtesė ish-pronarėt nė tė drejtėn e tyre pėr t’u ankimuar nė Gjykatėn Kushtetuese, pėrpjekjet pėr tė deformuar konceptin e pronėsisė nė Shqipėri. Pėr kėtė qėllim, sipas tij ėshtė lėnė edhe njė takim konsultativ midis LZHK-sė dhe shoqatės “Pronėsi me Drejtėsi”, nė tė cilin do tė saktėsohet mėnyra e bashkėpunimit. “Ne do tė kėrkojmė edhe partnerė tė tjerė politikė, qė pesha e protestės politike, tė jetė sa mė e mbėshtetur. Mbėshtetje do tė kėrkohet, si nga opinioni publik, ashtu edhe nga bashkėsia ndėrkombėtare. I takon Gjykatės Kushtetuese pėr tė interpretuar Kushtetutėn, pėr ta mbrojtur atė. Nėse ata nuk e bėjnė, atėherė punėt do tė shkojnė keq e mė keq”,- ka nėnvizuar Shehi.

Antikushtetutshmėria
Si ligji aktual pėr legalizimet, ashtu edhe drafti qė ka hartuar qeveria e sotme pėr legalizimet, sipas Shehit, ėshtė antikushtetues. Kjo ēėshtje, sipas tij duket sikur ėshtė njė problem administrativ, por nė thelb, duke e parė nga ana kushtetuese, ėshtė njė nismė kundėr Kushtetutės. “Kur them antikushtetuese, nuk e kam fjalėn se nga ky ligj mund tė humbin disa dhe tė fitojnė disa tė tjerė. Ky ligj bie ndesh me frymėn e Kushtetutės. Ajo saktėson qartė se pronėn private mund ta kesh vetėm nė njė nga tre format: ose me blerje, ose me trashėgim, ose me dhurim. Kur njė qytetar ndodhet jashtė kėtyre tre pozicioneve, nga ku mund tė bėhet pronar, sigurisht pėrbėn njė pozicion antikushtetues”,- thekson Shehi. Sipas tij, nėse mbėshteten nene qė bien nė kundėrshtim me frymėn e Kushtetutės, nuk ėshtė thjesht se kjo ėshtė nė dėm tė ish-pronarėve tė ligjshėm, por ėshtė nė dėm tė tė gjithė shqiptarėve, por ėshtė edhe nė dėm tė mėnyrės sesi do tė administrohet shteti i sė drejtės nė Shqipėri.

Rreziku
Problemi i legalizimeve, sipas Shehit, nuk ėshtė ēėshtje thjesht e humbjes sė pronėsisė sė atyre qė janė tė ligjshėm, nuk ėshtė as ēėshtje e humbjes sė shumė milionave nga ana e shtetit shqiptar, por kėtu kemi tė bėjmė me njė ligj, i cili heq tė drejtėn e zbatimit tė Kushtetutės. Kjo, sipas kreut tė LZHK-sė, do tė thotė se nuk mundėsohet ndėrtimi i shtetit tė sė drejtės. “Me kėtė ligj, pėrfshi edhe disa tė tjerė, krijohet precedenti se nė kėtė vend po tė kesh votat dhe fuqinė politike, po tė kesh kartonin nė Kuvend, mund tė veprosh edhe kundėr Kushtetutės, se mund ta zgjerosh tė drejtėn tėnde si ekzekutiv edhe pėrmbi hapėsira tė tjera juridike ekonomike, mbi tė drejtat e njerėzve. Nga kjo pikėpamje krijohet precedenti mė i rrezikshėm, i cili mund t’i hapė mė pas rrugė edhe fenomeneve tė tjera abuzive”,- nėnvizon Shehi.

Nga:Olsi KOLAMI
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio