Studentet.info
Lajme : Aktorėt e UT-sė mes dilemave
Kyqur 24-10-2005 4:33:42 (1418 Lexime)


Do tė pranohen ose jo diplomat

Tetovė, 24 TETOR- Dilemat qėndrojnė ende dhe janė po tė njėjtat .A do tė nostrifikohen dipolmat e aktorėve tė diplomuar nė UT apo premtimet e shumta do ti marė uji. Komisioni i cili ėshtė formuar nė lidhje me kompletimin e dokumentacionit tė aktorėve tė diplomuar tashmė ka filluar me punėn dhe pritet qė sot tė vendoset se kush do tė jetė edhe pėrfaqėsuesi nga Ministria e Arsimit.
Prorektori i USHT-sė Ismail Ahmeti nė njė deklaratė pėr Faktin u shpreh se dokumentacionet e aktorėve tė diplomauar janė duke u kompletuar.
“Ne jemi duke punuar mjaft nė kėtė drejtim por na duhet edhe ndima e aktorėve pasi nė disa raste hasim vėshtirėsi


Komisioni i cili ėshtė formuar pret qė brėnda javės sė ardhėshme tė ketė kompletuar gjithė dokumentacionin pėrkatės ku nė kėtė drejtim ndimesėn e tyre duhet tė japin edhe aktorėt qė pėr raste eventuale kanė mungesė tė dokumentacionit nė disa aspekte. Mė pas ne si komision do t’ia dėrgojmė dosjet e aktorėve tė diplomuar Ministrisė sė Arsimit e cila ka vendimin kryesor dhe definitiv nė kėtė drejtim” tha prorektori Ahmeti .
Aktorėt protestues janė tė dėshpėruar duke pritur vendimin e Ministrisė sė Arsimit pasi deri tani nuk ka asgjė konkrete nė kėtė drejtim. Kryetari i kėshillit tė aktorėve protestues Burhan Ameti tha se dita e gjykimit po afron dhe kjo ėshtė njė ditė e rėndėsishme pėr aktorėt ku do tė vendose se ēfarė do tė ndodhė me ta.
”Komisioni i sapoformuar ėshtė duke punuar nė lidhje me kompletimin dhe verifikimin e dokumentacionit pėrkatės por pėrsėri edhe pasi tė ndodhi kjo ne na pret dicka akoma edhe mė e rėndėsishme. Nė datėn 28 do tė jetė mbledhja e dytė e kėshillit tė akreditimit dhe aty do tė vendoset se cfarė do tė bėhet me fatin e Fakultetit tė Artit tė Dramės -UT ,kurse ne do tė presim se cfarė do tė vendosi Ministria e Arsimit .Do tė jetė vendimi i saj ai qė do tė konfirmojė se a do tė jemi student me diploma tė nostrifikuara dhe nė cilin institucion i kemi mbaruar studimet” tha dje Burhan Ameti kryetar i kėshillit tė studentėve.

Nga:Diana FEKA
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio