Studentet.info
Lajme : KOMUNIKATĖ E SENATIT TĖ UTSH-SĖ
Kyqur 30-12-2004 13:21:28 (1455 Lexime)

Kėrkohet ndėrpreja e grevės sė studentėve

TETOVĖ (30 DHJETOR)Senati i Universitetit Shtetėror i Tetovės mė 29 Dhjetor 2004 mbajti mbledhje nė pėrbėrje tė zgjeruar me Kėshillin e rektoratit nė tė cilėn u diskutua nė mėnyrė tė hollėsishme situata e krijuar nė USHT pėr shkak tė grevės sė studentėve tė Fakultetit tė mjekėsisė dhe bllokimit tė hapėsirave tė universitetit. Pas njė diskutimi tė gjatė mbi kėtė gjendje tė rėndė, senati nė lidhje me problemin deri tani tė pazgjedhur tė studentėve tė mjekėsisė dhe stomatologjisė, nxori disa konkulzione.
Senati i Universitetit tė USHT-sė miratoi angazhimet e deritanishme tė rektoratit dhe Ministrisė sė Arsimit dhe Shkencės sė RM-sė.


Lidhur me zgjedhjen e problemittė studentėve tė mjekėsisė, veprimtaria e USHT-sė ka qenė e mundur dhe e vazhdueshme me Ministrinė e Arsimit dhe Shkencės sė RM-sė, Ministrinė e Arsimit dhe Teknologjisė se Kosovės dhe Ministrinė e Arsimit tė Shqipėrisė. Njė nga konkluzionet ėshtė edhe ajo se USHT pėr zgjedhjen e kėrij problemi, ka bėrė kėrkesa zyrtare pėr transfer tė studentėve si dhe ka mbajtur kontakte tė vazhdueshme me Universitetin e Shkupit tė Prishtinės dhe tė Tiranės.
Senati i USHT-sė kėrkon nga studentėt grevist mirkuptim nė drejtim tė ndėrprejes sė grevės, lirimin e hapėsirave universitare, sepse bllokimi i hapėsirave universitare shkeli tė drejtat statutore dhe ligjore tė mijra studentėve tė tjerė tė USHT-sė, tė cilėt kanė tė drejtė pėr zhvillimin normal tė procesit mėsimor.
“Bėjmė apel tė instuticionet shtetėrore, veēanrisht, Ministria e arsimit dhe Shkencės sė RM-sė qė tė sigurojė kushte pėr funskionimin normal tė instuticionit shtetėror.
Universiteti Shtetėror tė Tetovės thuhet nė fund tė komunikatės lėshuar nga Senati i USHT-sė
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio