Studentet.info
Lajme : USSH MBUSHĖ NJĖ VIT, QĖ NGA THEMELIMI
Kyqur 25-10-2005 8:34:40 (1374 Lexime)

Nimani: USSH e angazhuar ekskluzivisht pėr studentė

PRISHTINĖ, 25 TETOR- Njėra ndėr organizatat mė tė reja studentore kėtu nė Kosovė por me shtrirje nė tė gjitha viset ku flitet shqip, Unioni i Studentėve Shqiptarė, ditėve qė lamė pas ka shėnuar njė vjetorin e themelimit tė saj, dhe ėshtė ardhur nė pėrfundim se njė vit ishte i begatė sa i pėrket aktiviteteve studentore, por edhe mjaft i suksesshėm. “Ishte njė vit pune mjaft i suksesshėm, me ē’rast ėshtė dhėnė njė kontribut i madh pėr universitetet shqiptare, dhe kėshtu pa u ndalur nė mundėm qė t’i arrijmė disa nga objektivat e studentėve shqiptarė kudo qė janė ata”, thotė pėr studentet.info, kryetari i USSH-sė, Petrit Nimani.


Nimani i ka hequr dilemat se organizata tė cilėn drejton ėshtė e manipuluar nga njerėz jashtė universiteteve, thėnė ndryshe nga partitė politike, ku sipas tij, partitė politike po mbajnė timonin e organizatave tė tjera qė veprojnė nė kuadėr tė UP-sė. Sipas kryetarit tė USSH-sė pėr njė vit organizata e tij ka dėshmuar asftesitė profesjonale tė liderėve dhe tė anėtarėve se si duhet punuar pėr studentėt dhe ka dhėnė mėsim pėr organizatat tjera, meqė Nimani konsideron se secila organizatė studentore duhet tė angazhohet pėr studentė dhe ai ka porositur qė ato tė mos jenė vegėl e klaneve apo grupacioneve. “USSH siē ka premtuar njė vit mė parė se do tė angazhohet ekskluzivisht pėr studentė, ashtu edhe ka ngjarė, por edhe tani premtojmė se gjatė kėtij viti USSH ka pėr t’i ralizuar shumė projekte tė cilat janė nė tė mirė tė studentėve dhe qė kontribuojnė nė pėrmirėsimin e kushteve tė studentėve”.
Ndryshe, Unioni i Studentve Shqiptarė me 20 tetor 2005 duke filluar nga ora 18 ne sallėn “1 Tetori” nė Prishtinė ka mbajtur nje manifestim i cili ishte i organizuar pėrfekt. Ai do tė mbahet nė mendė nga studentėt pjesėmarrės dhe ėshtė shembull i organizimeve tė tilla pėr tė gjithė studentėt shqipėtar. Vlenė tė theksohet se nga 2.000 ulėset qė ka kjo sallė, asnjė nuk ishte e lirė dhe ishte krijuar njė atmosferė e veēantė, atmosfera kėto qė rrallė herė i servohen studentėve tė UP-sė.

Nga: Besnik KRASNIQI
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio