Studentet.info
Lajme : PAS DISA PARALAJMĖRIMESH
Kyqur 26-10-2005 2:45:51 (1399 Lexime)

Nė UEJL nuk pati protesta tė studentėve

Tetovė, 25 TETOR- Nė Hapėsirat e Universitetit tė Europės Juglindore tė Tetovės nuk kishte studentė tė tubuar tė hėnėn pas disa paralajmėrimeve se sėrish do tė ketė protesta tė reja. Studentėt e UEJL-sė nisėn protestat javėn e kaluar kundėr vendimit tė Rektoratit qė ka tė bėjė me rregullimin e statusit tė studentėve nė drejtim tė pagesės sė kredive pėr tė kapur kushtin pėr semestėr studentor. Ata kėrkuan tė njėjtėn ditė qė rektorati tė jepte disa sqarime pėr mediat. Rektorati iu pėrgjigj kėrkesės sė studentėve dhe nėpėrmjet njė konference sqaruan kushtet e kalueshmėrisė dhe ēmimin e studimeve nė Universitet.


Informacionet se tė hėnėn nuk ka pasur protesta i ka konfirmuar edhe Zyra pėr Informim e kėtij institucioni tė lartė arsimor. Ata thanė se nuk kanė parė studentė protestues dhe se gjithēka ka qenė e stabilizuar. Pėrndryshe rektorėt e UEJL-sė i konfirmuan disa ēėshtje rreth problemit nė fjalė dhe thanė se pėr kėta studentė Universiteti ka pėrcaktuar vetėm vlerėn 25% tė njė ECTS kredi qė i mungon pėr tė pėrmbushur vitin akademik.
Ata thanė se njė student i cili ka akumuluar 100 ECTS kredi deri nė vitin e dytė dhe ka fituar tė drejtėn e regjistrimit nė vitin e tretė tė studimeve, ai nė semestrin vijues do tė regjistrojė vitin dhe do tė paguajė shumėn prej 60 eurosh pėr njė semestėr dhe do tė sigurohet me 30 ECTS kredi pėr vitin e ardhshėm. Kėta studentė pėr 20 kreditė e mbetura, pėr gjithė vitin do tė paguajnė edhe 100 euro.
Pėr kėta studentė do tė organizohet pėrgatitje paraprake para hyrjes nė provime nė lėndėt pėrkatėse.
“UEJL do t’u dėrgojė letra informimi edhe prindėrve tė studentėve tė cilėt nuk kanė treguar sukses tė mjaftueshėm pėr tė kaluar nė vitin e ardhshėm tė studimeve me qėllim qė edhe ata t’i inkludojmė si partnerė nė ngritjen e cilėsisė nė kėtė Universitet, pėr njė tė ardhme mė tė suksesshme tė studentėve tanė pas diplomimit”, ka thėnė Abdylmenaf Bexheti. (D.F.)
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio