Studentet.info
Njoftime : UNIONI I PAVARUR I STUDENTĖVE TĖ UNIVERSITETIT TĖ PRISHTINĖS
Kyqur 26-10-2005 11:44:50 (1479 Lexime)

NJOFTIMUPS-UP njofton tė gjitha mediat e shkruara dhe elektronike si dhe tė gjithė studentėt e Universitetit tė Prishtinės se pėr shkak tė stėrzgjatjes pėr zgjidhjen e krizės nė Universitet, UPS-UP i ka dėrguar me kohė kėrkesat e poshtėshėnuara Qeverisė sė Kosovės dhe Ministrisė sė Arsimit, Shkencės dhe Teknologjisė pėr zgjidhjen e kėtij problemi. Ndėrkohė UPSUP fton tė gjithė studentėt e Universitetit tė Prishtinės qė tė marrin pjesė nė protestėn paralajmėruese tė organizuar nga UPSUP, nesėr me datė 27.10.2005 nė ora 20:00, nisja do tė bėhet nga Qendra e Studentėve.Kėrkesat e UPS-UP-sė

Drejtuar : Qeverisė sė Kosovės, Ministrisė sė Arsimit, Shkencės dhe Teknologjisė.Duke u nisur nga prioritetet kryesore tė studentėve : funksionimi normal i tė gjitha niveleve tė arsimit nė Kosovė, e nė veēanti Universitetit tė Prishtinės, ne si studentė e shohim si tė vetmen zgjidhje pėr problemin e krijuar pėrmbushjen e kėrkesave tė poshtėshėnuara :Kėrkojmė nga Qeveria e Kosovės qė urgjentisht tė plotėsoj kėrkesat e profesorėve pėr nivelimin e pagave dhe zbatimin e kontratės kolektive nė mėnyrė qė menjėherė tė filloj mėsimi nė Universitetin e Prishtinės dhe nė tė gjitha nivelet e arsimit nė Kosovė.


Kėrkojmė nga Qeveria e Kosovės qė ta bėjė menjėherė funksionalizimin e xhirollogarisė sė Universitetit tė Prishtinės nė mėnyrė qė tė bėjė tė mundur kthimin e parave nga participimi i studentėve nė Universitet dhe shfrytėzimin e tyre pėr ngritjen e cilėsisė sė mėsimit.


Nėse deri me datė 31.10.2005 nuk bėhet plotėsimi i kėtyre kėrkesave Unioni i Pavarur i Studentėve tė Universitetit tė Prishtinės do tė ftojė tė gjithė studentėt dhe profesorėt qė sė bashku tė protestojmė deri nė realizimin e kėrkesave tona.Prishtinė UPS-UP

26.10.2005 Sejdi Hoxha –kryetarFaqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull


Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio